Skip to main content

Vučić: Do sada 80 milijardi dinara štete od sumnjivih privatizacija

BEOGRAD - Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će do kraja godine biti završena sva 24 predmeta sumnjivih privatizacija sa liste Saveta za borbu protiv korupcije.

Kako je podsetio, u proteklih godinu dana, u okviru istraga 24 sumnjive privatizacije, podignuto je 115 krivičnih prijava, 89 osoba lišeno je slobode, a ukupna šteta je blizu 80 milijardi dinara.

Vučić je rekao i da se "plaši da će kada do kraja godine budu završeni svi predmeti, ta suma biti višestruko uvećana".

Borba protiv korupcije - test za državu

Vučić je rekao da je strategija za borbu protiv korupcije najveći test za vladu.

"Strategija je najveći test za vladu u zemlji u kojoj je politička korupcija bila najveći teret i problem. Zemlja bez korupcije i kriminala u kojoj bi postojala nulta tolerancija jeste ideal kojem težimo, cilj koji nije samo proklamovan već nešto što zaista pokušavamo da učinimo", kazao je Vučić na skupu u Palati Srbija.

Vučić kaže da veruje da će Vlada Srbije u narednoj godini uspeti da stvori pravno uređenu državu, što će značiti privlačenje novih investicija, pravnu sigurnost i prosperitet za građane Srbije.

Da bi taj cilj bio ostvaren, dodao je, borba mora da bude neselektivna i u nju moraju da budu uključene sve institucije jer bez saradnje i koordinisane akcije "nema i ne bi bilo rezultata".

Borba apsolutno neselektivna

Vučić smatra da su u poslednjih godinu dana postignuti značajni rezultati, a da su problem predstavljali pokušaji političkog nipodaštavanja te borbe uz tvrdnje da je ona selektivna - ali potpredsednik vlade smatra da danas i građani i međunarodna zajednica vide da je ta borba "apsolutno neselektivna".

"Nema veze da li je neko pripadao vladajućoj koaliciji, poput slučaja Galenika, nekoj opozicionoj stranci ili nijednoj", istakao je Vučić.

Vučić je rekao da je aktuelna vlada naišla na razoreno društvo, da je postojala nejednakost ljudi pred zakonom i da su neki imali više prava od drugih samo zbog pripadnosti partiji ili bogatstva.

Akcioni plan najvažniji deo Strategije

Po Vučićevim rečima, akcioni plan je najvažniji deo Strategije i da bi bez njega ona ostala mrtvo slovo na papiru. On je dodao i da će se strategijom i akcionim planom uspeti i ono što do sada nije u potpunosti učinjeno, a to je stvaranje svih uslova za efikasniji, nezavisni pravosudni sistem.

Javnu raspravu organizuje Ministarstvo pravde i državne uprave o Radnoj verziji akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije

Akcionim planom definisan je okvir za sprovođenje strateških ciljeva koji je predviđen u Strategiji za borbu protiv korupcije. Planom su predviđene konkretne mere i aktivnosti za sprovođenje ciljeva, rokovi, odgovorni subjekti i resursi za realizaciju, kao i definisanje pokazatelja za sprovođenje aktivnosti kojim će se pratiti stepen realizacije i procena uspešnosti postavljenih ciljeva.

Kirbi: Srbija pokazala posvećenost borbi protiv korupcije

Srbija je ostvarila znatan napredak u borbi protiv korupcije i pokazala posvećenost i volju za odlučan nastavak te borbe, slažu se predstavnici Evropske unije, UN, Saveta Evrope, SAD i OEBS-a u Srbiji.

Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi rekao je da je Vlada Srbije načinila ozbiljne korake u borbi protiv korupcije, da napreduje u usvajanju Akcionog plana za sprovođenje nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i da je svesna da ta borba podrazumeva veliki broj učesnika.

Kirbi je tokom javne rasprave napomenuo da je za tu borbu potrebno nezavisno sudstvo, efikasno tužilaštvo i policija, a da nezavisni mediji takođe mogu da pomognu vladinim institucijama i nadzoru nad tim institucijama.

Ističući da nema lakih i brzih rešenja, Kirbi je rekao da se institucije dugo grade.

SAD, prema njegovim rečima, podržavaju napore Vlade Srbije da istraži 24 sporne privatizacije.

Burkhard: Strategija zahteva "održivu primenu"

Šef misije OEBS-a u Srbiji Peter Burkhard rekao je da Srbija "na pravom putu da stvori snažan represivni sistem za borbu protiv korupcije". On je takođe je ocenio da je Srbija ostvarila značajne korake u borbi protiv korupcije i da je Vlada pokazala volju i posvećenost za iskorenjivanje tog problema.

Burkhard je istakao da su nužne snažne institucije i da strategija zahteva "održivu primenu", ali je upozorio da je ta primena, kako se čini, ponekad problematična.

Martins: Značajno za otvaranje poglavlja 23 i 24

Zamenik šefa delegacije EU u Srbiji Adriano Martins naveo je da se posvećenost Vlade Srbije borbi protiv korupcije ogleda u konkretnim akcijama koje je preduzela.

On je ukazao na značaj te posvećenosti u trenutku kada se očekuje otvaranje poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima Srbije sa EU o čemu će kako je rekao, biti reči i na predstojećem sastanku evropskog komesara za proširenje Štefana Filea sa srpskim vlastima.

Šaudenman: Raste poverenja građana

Zamenik stalnog predstavnika programa UN za razvoj u Srbiji Jurg Šaudenman pozdravio je u ime UN napore Vlade Srbije u izgradnji konsenzusa u prioritetnoj oblasti borbe protiv korupcije i njen stav da neće imati ni trunke tolerancije prema korupciji.

Primećujući da Srbije u antikorupcijske napore Vlade, Šaudenman je ocenio da će ova borba stvoriti od Srbije bolje mesto za život i poboljšati poslovnu klimu što će privući i strane investitore.

Szerző (Forrás)
Tanjug, RTV
Ostale vesti