Skip to main content

Veoma mali broj proizvođača nije uspeo da preda zahtev za subvencije

Veoma mali broj proizvođača nije uspeo da preda zahtev za subvencije

U Bečeju je održana poljoprivredna javna tribina.

Političari, stručni u ovoj oblasti, upoznali su na ovom događaju lokalne poljoprivredne proizvođače o konkursnim mogućnostima Ministarstva poljoprivrede, Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede i Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu.

Na javnoj tribini je bilo reči i o subvencijama po hektaru. Ratari su prvobitno mogli da konkurišu za ta sredstva do prvog marta, ali je na kraju taj rok promenjen na prvi april.

Prema rečima Kalmana Fehera, referenta za ruralni razvoj iz Bečeja, zahvaljujući tome, veoma mali broj proizvođača nije uspeo da preda zahtev za subvencije.

Kalman Feher, referent za ruralni razvoj, Bečej: „Veliko olakšanje predstavlja to što je rok za podnošenje zahteva za subvencije pomeren do prvog aprila, jer na ovaj način mogu da dobiju subvencije i za zemljište koje su naknadno registrovali.”

Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede će objaviti javni oglas za 13 kreditnih linija, sa godišnjom kamatom od jedan odsto. Većina ovih konkursa je ista kao i konkursi Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, pa proizvođači koji nemaju sopstvena sredstva mogu da konkurišu na oba mesta.

Dr Viktor Molnar, direktor Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede: „Očekuje se da će se konkursi za kreditne linije pojaviti krajem marta, početkom aprila, a istovremeno će se konkursi Sekretarijata za nadoknadu troškova postepeno pojavljivati od sredine marta. Pored toga što proizvođači imaju na raspolaganju veliki iznos od strane Sekretarijata, za tih više od deset konkursa je predviđeno 1,3 milijarde dinara, a pored toga i lokalne samouprave mogu da konkurišu na neke od konkursa Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu.”

Ministarstvo poljoprivrede će izdvojiti 105 milijardi dinara za podršku poljoprivrednim proizvođačima.

Atila Juhas, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede: „Ako tome dodamo 14 milijardi dinara koje plaćamo za dizel gorivo, 50 dinara po litru, onda to izađe na 119 milijardi dinara. To je najveći budžet u poslednjih 20 godina, jer smo uvođenjem eAgrara postigli da možemo efikasno da obrađujemo zahteve u kratkom vremenskom periodu, možemo brzo da izvršimo isplatu, poljoprivrednici će još iste godine dobiti sredstva, tako da smo 2023. godine uspeli da uhvatimo korak, jer su u proteklom periodu nakon rebalansa budžeti bili od 104,105 milijardi dinara, ali smo sa tim sredstvima platili i zaostala potraživanja iz 2022. i 2021. godine. Sada je, međutim, ovih 119 milijardi predviđeno samo za 2024. godinu.”

U četvrtak će poljoprivredna javna tribina biti održana u Čantaviru i Adi.
 

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Ostale vesti