Skip to main content

Reagovanja na vladin paket ekonomskih mera

BEOGRAD - Krizne mere koje je danas objavila vlada Srbije predstavljaju korak u dobrom pravcu i zaokret u fiskalnoj politici, iako ukupne uštede neće biti dovoljne ocenjuju ekonomisti.

Dok opozicija kritikuje najavljene mere koje „neće dati nikakav rezultat“, sindikati upozoravaju da će mere dovesti do novog talasa poskupljenja i pogoditi najsiromašnije slojeve društva.

Ekonomisti: Korak u dobrom pravcu

Krizne mere su iznuđene, ali opravdane, i predstavljaju korak u dobrom pravcu i zaokret u fiskalnoj politici, a očekujemo da će dati efekat na smanjenje budžetskog deficita od 2,5 procentnih poena, ocenio je ekonomista Miladin Kovačević.

"Ono što u ovom trenutku znamo jeste da je fiskalna politika konačno došla na jedan objektivan teren. Mere za koje čujem da su planirane u sledećoj godini, a neke verovatno i u ovoj, daće efekat na nivou godine od najmanje dva do 2,5 procenta uštede u bruto domaćem proizvodu, mislim na fiskalno zahvatanje", rekao je on.

Pozdravljajući smanjenje zarada u javnom sektoru, Kovačević je ukazao da se kod te mere vodilo vrlo mnogo računa o njenoj socijalnoj prihvatljivosti, budući da s njom nisu zahvaćena primanja niža od 60 hiljada dinara, kao ni penzije.

"Ovaj paket mera jeste preokret, on je koraku dobrom pravcu, koji omogućuje da se koncipiraju i implementiraju strukturne reforme, koje će verovatno doći sa zakonom o budžetu i novom fiskalnom stategijom u naredne tri godine", kazao je Kovačević.

Ekonomista Milojko Arsić rekao je za Tanjug da su mere dobro koncipirane, ali ukupne uštede neće biti dovoljne, procenjujući da će rezultat mera biti smanjenje fiskalnog deficita za oko 1,5 odsto BDP.
"Mere su dobro koncipirane sa stanovišta njihovog uticaja na ekonomsku efikasnost, odnosno dugoročni rast privrede, i sa stanovišta pravičnosti", izjavio je Arsić.

Navodeći da ukupne uštede ipak neće biti dovoljne, Arscih je procenio da je će rezulat mera biti smanjenje fiskalnog deficita za oko 1,5 odsto BDP. "To je nedovoljno smanjenje, obzirom da je on ove godine vrlo visok a da će i sledeće godine biti na vrlo visokom nivou, zbog redovnih i vanrednih rashoda usled sanacije gubitaka u državnim preduzećima i bankama", ocenio je Tanjugov sagovornik.

Ekonomski stručnjak Mahmut Bušatlija smatra da će ekonomske mere koje je vlada danas predstavila za konsolidaciju privrede i ekonomije biti brzo iscrpljene ako ne bude sistemskih promena.

Javne finansije se, kako je naveo, ne mogu konsolidovati promenom procenata prihoda ili rashoda, nego se moraju sistemski promeniti javne finansije. "Recimo da pređete sa oporezivanja rada na oporezivanje kapitala i imovine, to je nešto što bi u dužem roku dalo solidne rezultate, a ako samo pokušavate da smanjite porez na plate i doprinose na plate, vi smanjujete prihode u budžetu", objašnjava Bušatlija.

Opozicija protiv ekonomskih mera vlade

 

Demokratska stranka smatra da predstavljene ekonomske mere pokazuju da Vlada Srbije nema ni plan ni ljude da zemlju izvede iz krize i da je zato jedina šansa raspisivanje izbora na kojima bi građani dobili vladu sposobnu da štedi, privuče investicije i ulije veru u bolju budućnost.
"DS se od dana nastanka bori za reforme i promene u zemlji, a ono što je danas predstavljeno nisu reforme - to pokazuje da vlada nema ni plan ni ljude da zemlju izvuče iz krize", rekao je lider demokrata Dragan Đilas.

Prema njegovim rečima, ekonomske mere se ne donose da bi se pomoglo građanima, već da bi nestručna vlast naplatila svoje greške od naroda. Takve mere, kako je uveren, neće dati nikakav rezultat, osim što će smanjiti kupovnu moć, a time i potrošnju.
"Sledeće godine ćemo gledati prodaju Srbije. Kreće se u prodaju poljoprivrednog zemljišta, kombinata, "Zvezde" i "Partizana", a najavljuje se i prodaja komunalnih preduzeća na lokalu", upozorio je Đilas.

Ujedinjeni regioni Srbije (URS) smatraju da su danas predstavaljene ekonomske mere Vlade recesione i da će usporiti privredni rast, ali podržavaju uvođenje štednje i racionalizacije poslovanja u javnim preduzećima, državnoj administraciji i državnoj upravi.
"Ponovo se odlažu i rešavanje birokratije i novi zakon o radu i pitanje davanja građevinskih dozvola na koje se čeka po devet, deset meseci u proseku. Dok se takve mere ne donesu, Srbija neće moći da krene napred", rekao je portparol URS-a Marko Selaković.

Prema njegovim rečima, URS podržava uvođenje štednje i racionalizacije poslovanja u javnim preduzećima, u državnoj administraciji, državnoj upravi.
"Apsolutno smo za to i za takvu meru smo se zalagali kao URS, za to se zalagao Dinkić kao ministar finansija, jer je to potrebno Srbiji", rekao je on.

Zamenik predsednika Komiteta vlade za saradnju sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima Mlađan Dinkić rekao je da se protivi povećanju PDV, jer će ta mera pogoditi najugroženije i dodatno smanjiti potrošnju.
"Povećanje stope PDV sa osam na 10 posto na hranu, dakle na hleb, mleko, ulje, na sve životne namirnice, i prebacivanje stope kod nekih proizvoda sa osam na 20 - a to su, pretpostavljam, kompjuteri, kupovina prvog stana - to će samo dodatno da smanji kupovnu moć stanovništva i obori tražnju, i to će delovati recesiono", ocenio je on.

Lider LDP Čedomir Jovanović ocenio je da su predložene mere Vlade izraz nemoći, velikog lutanja i neodgovornosti onih koji vode zemlju i zatražio da se sazove vanredna sednica parlamaenta na kojoj bi se razgovaralo o tim merama.
"One su izraz nemoći, velikog lutanja i neodgovornosti onih koji vode zemlju jer su spremni da teret krize prenose na društvo i građane", rekao je Jovanović na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije.

"Ne verujem u uspeh ekonomskih mera koje je predložio Krstić jer ponavlja poteze Mlađana Dinkića koji je pre godinu dana podigao pdv sa 18 na 20 odsto. Ta mera je bacanje prašine u oči", rekao je Jovanović naglašavajući da se sada podiže stopa pdv-a za neegzistencijalne proizvode sa 8 na 10, što je bacanje prašine u oči, navodeći da u te"negzistencijalne prozvode" spada sveže voće, povrće, riba, jaja, žiarice, lekovi...

Demokratska stranka Srbije smatra da ekonomske mere koje je danas predstavila Vlada Srbije nisu njene nego mere Međunarodnog monetarnog fonda koje će posrnulu srpsku privredu "baciti na kolena", izjavio je predsednika DSS Vojislava Koštunice.

Koštunica je naveo i da "srpska privreda ima sistemsku grešku koja joj je nametnuta od pogrešne politike kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom".
"Kada se udruže ekonomske mere MMF-a koje prihvata Vlada Srbije i SSP onda je gotovo izvestan slom srpske ekonomije", rekao je on dodavši da je "Vlada Srbije trebalo da otvori javnu raspravu o ekonomskim merama, a ne da se sa MMF-om dogovora o ekonomskim merama".

Sindikati o ekonomskim merama

Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) upozorio je danas da će ekonomske mere Vlade, ipak, pogoditi i nasiromašnije slojeve društva i penzionere zbog planiranog povećanja niže stope poreza na dodatu vrednost (PDV) i prevođenja nekih od neegzistencijalnih dobara iz niže u višu kategoriju.
"Problematično je i to što u predloženim merama nije viđiv razvojni deo budžeta, odnosno otvaranje novih radnih mesta, investicije i zapošljavanje", rekao je potpredsednik tog sindikata Zoran Mihajlović Tanjugu.

Kako je naveo, uštede koje će se dobiti smanjenjem plata biće iskoricćene za vraćanje kredita, a nije najjasnije ni to kako će se rešiti problem 179 preduzeća u restrukturisanju.

Kao jedna od mera za konsolidovanje srpske privrede navedeno je smanjenje subvencija javnim preduzećima, uz najavu završetka privatizacije 179 preduzeća i restrukturisanje kojim bi se, kako je rekao, uštedelo 300 miliona evra do 2017. godine.

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) saopštila je da predstavljene ekonomske mere Vlade Srbije ne ukazuju da će doći do suštinskih reformi i privrednog oporavka, već da će dovesti do novog talasa poskupljenja u Srbiji.
"Opravdano se postavlja pitanje da li predložene mere predstavljaju brigu za sve građane ili još jedan u nizu udara na siromašni sloj stanovništva", navodi se u saopštenju ASNS.

Udruženi sindikati Srbije "Sloga" saopštili su danas da su očekivali od vlade opširniji ekonomski plan za oporavak kompletne privrede i poreskog sistema Srbije, a ne paket mera baziran samo na projekcijama, uštedama i povećanju donje granice PDV-a.
"Ovo je konsolidacija njenog budžetskog deficita, ovo su iznuđene mere MMF-a za krpljenje rupa u budžetu i mi to posmatramo kao uslov za njeno dalje kreditiranje Srbije", navedeno je u saopštenju.
 

Fiskalni savet: Mere Vlade na dobrom putu

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović ocenio je danas da su ekonomske mere koje je predstavila Vlada Srbije na dobrom putu i da imaju uslovnu podršku tog saveta, navodeći da je povećanje PDV-a bila nužna mera.

"Podrška Fiskalnog saveta paketu ekonomskih mera Vlade je uslovna.

Ove mere su prvi korak na putu koji ce trajati tri do četiri godine i postoji puno načina da se isklizne sa tog puta, ali generalno ocenjujemo da je to dobar put", rekao je Petrović za televiziju B92.

Petrović je rekao da se radi o merama koje će dati uštede i poboljšanje, počev od povećanja PDV, koja je nužna mera i kako je rekao, Fisklani savet to pozdravlja.

Govoreći o drugoj meri, odnosno smanjivanju plata u javnom sektoru, Petrović je rekao da je vladinom merom obuhvaćen deo zaposlenih, dok Fiskalani savet smatra da te mere treba da imaju širi opseg, čime bi se ostvarile duplo veće uštede od predviđenih.
"Kad se štedi treba da bude široko. Fiskalni savet je predložio da se ide na univerzalno za sve zaposlene u javnom sektoru i penzije iznad proseka i onda bi bila prava ušteda postignuta. Na taj nacin bi pravednost bila zadovoljena", ocenio je Petrović.

Kako je ocenio, dobro je da se krenulo sa tom merom bar u jednom segmentu.
"Ove prve dve mere će dati rezultat", ocenio je Petrović.

Drugi deo mera, kako je naveo Petrović su neizvesnije i očekuju se proračcuni i na prvi pogled nije sigurno da će te mere, koje se odnose na sivu ekonomiju i smanjenje subvencija, doneti prihode.

Petrović je naveo da je verovatno da će u 2014. godini morati "dodatno da se zateže i konsoliduje", ako se ovo pokaže kao nedovoljno. Sada je , kako je rekao, potrebno vreme da Fiskalni savet i javnost prouče mere.

On je rekao da Fiskalni savet podržava mere, ako se desi da se Srbijagas stavi na noge do sredine sledeće godine i prestane da prima subvencije. Petrović je ocenio i da bi bilo presudno da se sa penzijskom reformom što pre krene, i da će to dati kredibilitet ovom programu.

Na pitanje da li Vlada Srbije ima političke snage da ostvari ove reforme, Petrović je rekao da ima utisak da postoji želja, ali da će se za dva do pet meseci videti da li će se ove najave i dešavati i dodao da su mere donete u poslednjem času.

Potrošači: Veći PDV dodatni udar na budžet građana

 
Povećanje stope poreza na dodatu vrednost sa osam na 10 odsto uticaće na poskupljenje osnovnih životnih namirnica i prema oceni udruženja potrošača ta mera biće dodatni udar na mali budžet građana. Predsednica Centra za zaštitu potrošača Vera Vida izjavila je Tanjugu da u proizvode na koje će biti povećan PDV spadaju osnovne životne namirnice, kao što su hleb, mleko, mlecni proizvodi, meso, prerađevine, jaja, med, voće, povrće, brašno, žitarice, ulje, masti i drugo.

"Sigurni smo da su te mere dobre za vladu i popunjavanje budžeta, međutim za potrosače nisu i biće dodatni udar na njihov novčanik i kućni budžet", rekla je Vida.

MMF: Mere za javni sektor i poreze u pravom smeru

Međunarodni monetarni fond (MMF) danas je ocenio da najavljeno smanjenje plata u javnom sektoru i subvencija, kao i mere za bolju naplatu poreza, koje je najavila vlada Srbije, govore o rešenosti srpskih vlasti da se izbore sa ekonomskim izazovima.

U saopštenju objavljenom na sajtu MMF-a, navedeno je da će puno sprovođenje ovih mera koje će početi od 2014. godine, značiti važan korak u pravom smeru.
"Ambiciozna fiskalna konsolidacija i strukturne reforme namenjene smanjenju nivoa javnog duga i jačanju rasta predstavljaju hitni prioritet, a tako su ih prepoznale i srpske vlasti", navedeno je u saopštenju.

Prema ocenama MMF-a, vladin plan fiskalne konsolidacije sadrži niz mera namenjenih vraćanju javnih finansija na održive temelje.
"Očekuje se da će deficit konsolidovanog budžeta Srbije dostići oko 7,5 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) ove godine, dok bi inflacija trebalo da se uskoro smanji i vrati u planirani okvir Narodne banke Srbije", predviđanja su MMFa.

Uz konstataciju da je ekonomska situacija u Srbiji i dalje krhka, MMF, čija je misija juče završila sedmodnevnu posetu Srbij, ocenjuje da je stopa nezaposlenosti od 25 odsto i dalje najveća socijalna briga.
"Očekuje se da će privreda Srbije ove godine ostvariti skromni rast od 1,5 odsto, što je nešto ispod oktobarske prognoze iz izveštaja "Perspektive svetske ekonomije"", navedeno je u saopštenju MMF-a.

"Privredni rast Srbije podupreće oporavak poljoprivredne proizvodnje i veći izvoz automobila, kao i drugih proizvoda, što će pomoći smanjenju deficita tekućih plaćanja, ali koji će, i pored toga, ostati prilično visok", dodaje se u saopštenju.

Međutim, slabljenje privatne kreditne aktivnosti i pad domaće tražnje su, prema rečima MMF-a, ugrozili ekonomski oporavak.

Američka komora u Srbiji: Podržavamo predočene pravce reformi

Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) saopštila je da u potpunosti podržava danas predočene pravce reformi, kao važan korak za izlazku iz teške ekonomske situacije u Srbiji, ističući da reformski paket sadrži šest od osam reformskih prioriteta za privredni oporavak koje je AmĆam predočila novoj Vladi juna prošle godine.

"Sveobuhvatni reformski paket koji je ministar finansija Lazar Krstić najavio i obrazložio na današnjoj otvorenoj sednici Vlade Republike Srbije sadrži šest od osam reformskih prioriteta za privredni oporavak koje je AmĆam predočila novoj Vladi juna prošle godine", navodi se u saopštenju.

Komora je navela da je današnju najavu konkretnog programa reformi prepoznala kao prvi i veoma važan korak za izlazak iz teške ekonomske situacije u kojoj se Srbija nalazi.

"Uspeh predloženih reformi, međutim, zavisiće od odlučnosti, odgovornosti i istrajnosti čitave Vlade u njihovom doslednom sprovođenju, kao i konstruktivnog dijaloga sa privatnim sektorom", napominje Komora, ističući da će pažljivo pratiti realizaciju reformi i kao odgovoran partner države pružiti punu podršku naporima Vlade u realizaciji svih ključnih mera za oporavak srpske privrede.

 

Szerző (Forrás)
Tanjug, S. Radovanović, R. Prelić
Ostale vesti