Skip to main content

Prostor za intenzivniju saradnju firmi Mađarske i Srbije

Međunarodni sajam privrede u Subotici

Subotica - U privrednoj saradnji Vojvodine odnosno Srbije sa susednim zemljama Mađarska je na samom vrhu te liste, o čemu najbolje svedoči više od 400 registrovanih mađarskih firmi na području Vojvodine.

Nažalost, broj srpskih firmi koje rade u Mađarskoj je znatno manji, što je jedan od zadataka na kojem treba u budućnosti raditi, rečeno je prilikom susreta srpskih i mađarskih privrednika na Međunarodnom sajmu u Subotici, koji je završen ovog vikenda.

Kada je reč o zajedničkom nastupu mađarskih i srpskih firmi na trećim tržištima, postoji veoma veliki prostor za proširenje te saradnje. Pre svega reč je o mogućnostima zajedničke proizvodnje i plasmana robe na tržištima Rusije, Belorusije, Ukrajine i Kazahstana, gde je povoljnost sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Rusije. Takođe, za Srbiju i njen privredni prodor na EU tržišta Mađarska može biti od značajne pomoći, kako za privrednu saradnju, tako i za povećanje plasmana.

Na razgovoru privrednika dve susedne zemlje ocenjeno je da udruživanje srpskih i mađarskih malih i srednjih preduzeća radi nastupa na trećim tržištima može udvostručiti spoljnotrgovinsku razmenu ove zemlje u naredne dve godine.

Inače, saradnja sa Mađarskom je na veoma visokom nivou i kada je reč o privrednim institucijama, te tako Regionalna privredna komora Subotica i Komora županija Čongrad i Kečkemet trenutno realizuju tri prekogranična IPA projekta, koji su finansirani iz EU fondova sa 300.000 evra.

Oni se odnose na edukaciju privrednika o uslovima privređivanja u Evropskoj uniji, pravnoj regulaciji ekonomske saradnje sa Srbije i Mađarske i formiranje elektronske mreže podataka o malim i srednjim preduzećima sa obe strane granice.

Konkretan predlog poboljšanja saradnje preduzeća Srbije i Mađarske pripremila je Regionalna privredna komora Subotica, koji sadrži analizu trenutnog stanja i stvaranje preduslova za zajednički nastup dve privrede na tržištima gde se za robu srpskog porekla ne plaća carina, kao što su Rusija, Belorusija, Kazahstan, Turska, a od skoro i Ukrajina.

Do sada takva mogućnost nije iskorišćena, a ovaj projekat na jednom mestu pruža sve potrebne informacije privrednicima koji žele da se kroz ovaj vid povezivanja probiju na treća tržišta. Prvi rezultati su već vidljivi kroz povezivanja jedne mađarske građevinske firme sa Putevima iz Užica, koji grade veliki broj objekata u Rusiji.

Sa druge strane, predlog Mađarsko-srpske trgovinske i industrijske komore je da se za „fijat“ automobile iz Kragujevca organizuju dobavljači iz Mađarske, te da kao krajnji srpski proizvod sa mađarskim delovima oni budu plasirani na tržište Rusije.

Među prvih pet

Spoljnotrgovinska razmena regiona severa Bačke i Potisja je u porastu - pre ulaska Mađarske u Evropsku uniju taj promet je iznosio pet miliona evra, dok je sada on između 60 i 70 miliona evra, što Mađarsku stavlja među prvih pet zemalja od preko 140 sa kojima privrednici sa severa Vojvodine sarađuju, saopštio je predsednik RPK Subotica Slobodan Vojinović. Robna razmena Srbije i Mađarske na godišnjem nivou iznosi oko 700 miliona evra.

Szerző (Forrás)
Danas, V. L.
Ostale vesti