Skip to main content

Proglašena promena Ustava

Proglašena promena Ustava

 Skupština Srbije proglasila promenu Ustava.

Cilj promene je unapređenje nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, povećanje nezavisnosti tužilaštva, odnosno obezbeđivanje efikasnije pravne zaštite građana i jačanje vladavine prava.

Građani Srbije sa pravom glasa su 16. januara imali priliku da odlučuju o tome da li će podržati promene Ustava naše zemlje ili ne. Na kraju je skoro 60 odsto birača zaokružilo odgovor „da", baš kao i Aleksandar Vučić. Predsednik Srbije je na sam dan referenduma rekao da su promene koje se odnose na vladavinu prava, važne i za strane investitore.

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije: „Unapređenje razvoja infrastrukture je tema sa kojom ćemo unaprediti naše društvo u svakom pogledu. Istovremeno, stvaranje još boljeg okruženja važno je i za investitore, za koje je vladavina prava jedan od ključnih faktora, na osnovu koje donose odluke o ulaganju svog novca."

Ana Brnabić je posle glasanja otišla u Brisel. Premijerka Srbije je na tamošnjoj konferenciji za novinare istakla da je Srbija sa uspešnim referendumom o promeni Ustava napravila veliki korak ka evropskim integracijama, i da je većina birača glasala za vladavinu prava, nezavisne sudove i nezavisna tužilaštva.

Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije: „Mi u svakom slučaju, bez prekida, nastavljamo reformu na polju vladavine prava. Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, ministarka pravde Maja Popović i ja smo već razgovarale sa nevladinim organizacijama, udruženjima sudija u tužilaca, da bez odlaganja formiramo radnu grupu, da ne čekamo izbore 3. aprila, već da započnemo izradu neophodnog zakonskog paketa za pravosuđe, jer imamo relativno kratko vreme da zakone uskladimo sa Ustavom. To će biti period od oko godinu dana, nakon što Skupština potvrdi promenu Ustava."

Posle promene Ustava Republike Srbije, sudije više ne bira Skupština, već Visoki savet sudstva, dakle u procesu izbora ne učestvuje ni ministar pravde, ni predsednik Odbora za pravosuđe, ni predsednik Vrhovnog kasacionog suda.

Dr Balint Pastor, šef poslaničke grupe SVM.a u Skupštini Srbije: „Evropska unija je već dugo i veoma energično očekivala to od Srbije, da Ustav bude izmenjen. Ova promena Ustava se isključivo odnosi na funkcionisanje pravosuđa, pre svega na način izbora sudija i tužilaca. Upravo zbog toga, sa pravne tačke gledišta, potrebno je izmeniti i zakone, treba ih uskladiti sa Ustavom, odnosno izmenjenim delom ustava. Za to je na raspolaganju jedna godina."

Dr Balint Pastor je dodao da će u narednim godinama, delom i zbog pristupanja Evropskoj uniji, u Srbiji biti potrebne dalje promene Ustava, između ostalog i u oblast manjinskih prava, i po pitanju pokrajinske autonomije.

 

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Ostale vesti