Skip to main content

Pregovori tek posle primene sporazuma

Srbiji ne predstoje novi uslovi, ali predstoji komplikovanija procedura

Od našeg specijalnog izveštača

Brisel – Vidovdanska vest iz Brisela, prema svemu što se juče moglo čuti u razgovorima sa evropskim diplomatama, biće „pozitivna i istorijska” za Srbiju, ali datum početka pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji neće biti „bezuslovan i bez nekih novih zasedanja” Evropskog saveta.

Nakon jučerašnje odluke nemačkog Bundestaga, diplomatski izvori u Briselu navode da je jasno da će šefovi država i vlada EU na samitu najverovatnije doneti odluku da Evropska komisija počne sve pripremne radnje za početak pregovora, ali će konačna odluka o tačnom datumu održavanja međuvladine konferencije Srbije i EU (koja formalno predstavlja početak pregovora) biti doneta na decembarskom samitu EU. Jednostavno rečeno, Srbiji ne predstoje novi uslovi, ali predstoji komplikovanija procedura.

„Nakon odluke Bundestaga, očekujemo da lideri EU u zaključcima samita navedu da bi prva međuvladina konferencija mogla da se održi u januaru 2014. godine, ali samo ako Evropski savet potvrdi potpuno i trajno sprovođenje plana o primeni Briselskog sporazuma između Beograda i Prištine”, kaže „Politikin” izvor u Evropskom savetu i dodaje to „suštinski nisu novi uslovi ali jeste odlaganje donošenja konačne odluke”.

Osim toga, prema očekivanjima, Evropski savet će danas ovlastiti Evropsku komisiju da počne pripreme za pregovore, a to podrazumeva da počne da priprema pregovarački okvir EU za pregovore sa Srbijom, kao i da krene sa višemesečnim skriningom, odnosno dubinskim snimanjem svih reformi i usklađenosti srpskog zakonodavstva sa evropskim zajedničkim pravnim tekovinama. Ovaj proces traje nekoliko meseci, ali evropski komesar za proširenje Štefan File tvrdi da je Komisija spremna da ga završi već u oktobru.

Prema rečima našeg izvora, Evropski savet će najverovatnije doneti odluku da ovo telo želi da potvrdi pregovarački okvir, koji uobičajeno usvaja samo Savet ministara EU, čime će prvi put ovakva odluka biti donesena na najvišem nivou.

Međutim, za sada su sve oči uprte u to kada će doći do svih neophodnih dogovora Beograda i Prištine, kao i njihove primene. Na jučerašnjoj sednici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta visoka predstavnica Ketrin Ešton je rekla da je postignut dogovor i oko pozivnog broja za Kosovo, ali da čeka konačnu potvrdu. Pozivni broj za Kosovo je, inače, deo sporazuma o telekomunikacijama, koji još nije zvanično postignut a koji je uslov za datum Srbiji, naveden još u zaključcima Evropskog saveta u decembru 2011. godine.

Ministar telekomunikacija Rasim Ljajić, koji se juče u Briselu sastao sa direktorom za zapadni Balkan u Direktoratu za proširenje EU Pjerom Mirelom, rekao je da je dogovor o telekomunikacijama vrlo blizu i da je tekst sporazuma „manje-više usaglašen, a da se sada očekuje da predstavnici EU u razgovoru sa prištinskim vlastima konačno usaglase taj sporazum”.

„Mi se slažemo da zajedno radimo da Kosovo dobije pozivni broj i da u roku od tri meseca dođemo do tog modaliteta, da to rešenje mora biti obostrano prihvatljivo, a da do 2015. bude primenjeno. Što se tiče ’Telekoma’ u dogovoru stoji kao i ranije da se daju dozvole za postojeće bazne stanice na Kosovu kako bi ’Telekom’ mogao nesmetano da funkcioniše do raspisivanja tendera na kojem će ’Telekom’ učestvovati”, rekao je Ljajić i dodao da se nada da su došli do jednog kompromisnog rešenja. „Trudili smo se da dođemo do izbalansiranog teksta, da nastavimo razgovore kroz implementacione grupe kako bi ovaj sporazum bio u potpunosti pretočen u realnost”.

Szerző (Forrás)
N. Radičević, Politika
Ostale vesti