Skip to main content

Predsednik Tomislav Nikolić o Srebrenici

Nikolić se izvinio Bošnjacima, BHT vanredno emitovala intervju

Nakon burnih reakcija u regionu na najavu za intervju sa Tomislavom Nikolićem na BHT1, objavljenom na Jutjubu, ta stanica je sinoć emitovala ceo razgovor, iako je planiran za 7. maj. Različita reagovanja u Beogradu i Banjaluci

Sarajevo, Banjaluka, Beograd - Par dana nakon "pomiriteljskog" susreta sa bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem u Beogradu, predsednik Srbije Tomislav Nikolić načinio je korak dalje u pokušaju lečenja ratnih rana između dve zemlje tokom devedesetih godina, poručivši da se izvinjava za zločine u Srebrenici.

"Ja klečim zbog toga. Evo klečim... I tražim pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je počinjen u Srebrenici....Izvinjavam se za zločine koje je u ime naše države i našeg naroda počinio bilo koji pojedinac iz našeg naroda", izjavio je Nikolić u intervjuu za sarajevsku TV stanicu BHT.

Nakon burnih reakcija u regionu na najavu za intervju sa Tomislavom Nikolićem na BHT1, objavljenom na Jutjubu, ta stanica je sinoć emitovala ceo razgovor, iako je planiran za 7. maj.

Nikolić je, međutim, kazao i da se "genocid (u Srebrenici) mora dokazati", a na insistiranje novinarke da se mora složiti s tim da sve što se događalo u Srebrenici ima karakteristike genocida, odgovorio je da je "sve što se dešavalo na prostoru bivše Jugoslavije (tokom ratova) imalo karakteristike genocida", pri čemu je naveo primer hrvatske vojne akcije Oluja.

Predsednik Srbije je istakao da mu je žao zbog svih zločina počinjenih nad Bošnjacima i da će se pokloniti žrtvama, a najavio je i da će posetiti Srebrenicu.

Između ostalog, Nikolić je još rekao da su Srbi iz Republike Srpske za njega Bosanci, iako neki od njih ne vole da ih tako zovu. Na ovaj deo njegove izjave odmah je stigla oštra reakcija iz Banjaluke, i to iz stranke čiji je lider Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske. "Način na koji je predsednik Srbije, u intervjuu BHT označio Srbe iz RS na granici je prihvatljivosti i uvredljivosti", kazao je funkcioner Stranke nezavisnih socijaldemokrata Rajko Vasić.

Dodik je bio znatno umereniji, istakavši da nema potrebe za komentarisanjem, niti javnim polemisanjem sa zvaničnicima iz Beograda, "jer su prisni i srdačni odnosi sa Srbijom i njenim rukovodstvom prvorazredni interes RS". "Siguran sam da će svaki građanin RS, ali i Srbije, zauzeti stav prema onome šta je rečeno, ali bilo bi loše otvarati javnu polemiku", kazao je Dodik.

Sociološkinja Vesna Pešić je, s druge strane, podržala izvinjenje Tomislava Nikolića, koje smatra za "napredak i proces opamećivanja, koji građani treba da podrže".

"Napravili smo korak da postanemo građanska država, za koju sam se i ja zalagala, i u tom kontekstu razumem i ovaj Nikolićev postupak. Vidim to kao proces opamećivanja Srbije i izlaženje iz ludila u kojem smo živeli", rekla je Pešićeva.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković izvinjenje predsednika Srbije vidi i kao reviziju njegovih prethodnih stavova o Srebrenici, kao i da je reč o želji Nikolića da "uspostavi kontinuitet s Tadićevom politikom o tom pitanju i da Srbija postepeno, ali neopozivo reši sve konflikte sa susednim državama i narodima".

Šta kaže Priština

"Izvinjenje srpskog predsednika za ratne zločine u Bosni je važno. On takođe treba da se izvini za ratne zločine pod pokroviteljstvom srpske države na Kosovu", napisao je ministar spoljnih poslova Kosova Enver Hodžaj na Tviteru.

Szerző (Forrás)
Danas, P. D.
Ostale vesti