Skip to main content

Opozicija ne veruje u Vladinu štednju

Poslanici republičkog parlamenta danas u podne započinju raspravu o rebalansu ovogodišnjeg budžeta. Pre tog trebalo bi da okončaju vanrednu sednicu glasanjem o strategijama reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije za period od 2013. do 2018. godine, kao i o izveštajima nezavisnih regulatornih tela.

Osim rebalansa budžeta, na dnevnom redu nove sednice parlamenta su i predlozi zakona o izmenama i dopunama zakona o budžetskom sistemu i o penzijskom i invalidskom osiguranju i predlog zakona o preuzimanju obaveza Javnog preduzeća „Putevi Srbije” prema privrednim društvima po osnovu neizmirenih obaveza i pretvaranju tih obaveza u javni dug Republike Srbije.

Na dnevnom redu je i predlog zakona o izmeni Zakona o preuzimanju obaveza zdravstvenih ustanova prema veledrogerijama po osnovu nabavke lekova i medicinskih materijala i pretvaranju tih obaveza u javni dug Republike Srbije.

Predlog rebalansa budžeta za 2013. godinu predviđa prihode od oko 873,4 milijarde dinara, rashode od 1.051,7 milijardu dinara i deficit od 178,3 milijardi dinara, ili 4,7 odsto bruto društvenog proizvoda.

Deficit budžeta je u periodu januar–maj 2013. godine dostigao 93,6 milijarde dinara, premašivši prvi put ove godine budžetski manjak iz istog perioda prošle godine 4,9 procenta na godišnjem nivou. Rebalansom budžeta kapitalni izdaci ovogodišnjeg budžeta su smanjeni s 22,5 milijarde dinara na 14,2 milijardi.

Predviđeno je smanjenje troškova za MUP Srbije sa 70,6 milijardi dinara na 68,8 milijardi pa su tako smanjena i sredstva za nabavku patrolnih vozila i za jačanje operativno-tehničkih kapaciteta s 350 miliona dinara na 127,1 milion, kao i budžetski fond za vanredne situacije s 950 miliona na 81,14 milion dinara do kraja godine. Ministarstvu finansija u tom delu smanjena su sredstva s 5,47 milijardi dinara na 3,77 milijarde, a posebno Upravi carina sa 158 miliona dinara na 118 miliona.

Ministarstvu odbrane je bilo planirano 3,78 milijarde dinara za kapitalne izdatke, a predlogom rebalansa predviđeno je smanjenje na 2,02 milijarde. Bezbednosno-informativnoj agenciji s 559 miliona dinara sredstva se smanjuju na 119,5 miliona.

Uštede u budžetu predviđene su i za Narodnu skupštinu Srbije s 2,27 milijarde dinara na 2,15 milijarde, za predsednika Republike s 245,7 miliona dinara na 238,8 miliona, dok su rashodi Vlade Srbije, posle rebalansa ostali gotovo isti: minimalno su povećani s 8,7 milijardi dinara na 8,76 milijardi.

Između ostalih, i Ministarstvo poljoprivrede imaće smanjenje izdataka, i to sa 48,4 milijardi dinara na 44,7. Opozicione stranke oštro kritikuju predloženi rebalans. Demokratska stranka upozorila je na to da će takva rešenja do kraja godine zemlju uvesti u minus od dve milijarde evra. Budžet koji ne rešava nijedno goruće pitanje ove zemlje verovatno će potpuno zaustaviti privredu, dovesti u pitanje isplate penzija, plata i socijalnih davanja, ali i uvesti državu u prevremene izbore, smatraju u DS-u.

Demokrate su upozorile i na to da “niko u Srbiji, osim Dinkića, danas ne zna koliko je novca izdvojeno za Fond za razvoj, da je izveštaj o tome najstrože čuvana tajna, zatim da je fond za navodnjavanje smanjen 50 odsto, kao i da budžet Fonda za zapošljavanje smanjen tri milijarde, a fond za otpremnine povećan pet milijardi dinara”.

Liberalno-demokratska partija zatražila je povlačenje rebalansa budžeta iz procedure jer je, po rečima predsednika liberala Čedomira Jovanovića, on neodgovoran i s njim javne finansije ne mogu izdržati duže od tri meseca.

Kritike na račun rebalansa iznosi i DŠ, čiji Odbor za poljoprivredu upozorava na to “da će rebalans samo da poveća ’rupe’ u budžetu i stvori nove probleme u agraru. „Činjenice su da je novca za paore sve manje, kao i da je sve neizvesnije dobijanje subvencija, da država ništa ne preduzima po pitanju najavljenih sramno niskih cena pšenice, da nam je grad po celoj Srbiji načinio ogromne štete u poljoprivredi i da niko za to ne odgovara”, poručuju iz DŠ-a.

Plate i penzije

Po predloženim izmenama Zakona o budžetskom sistemu, ograničava se povećanje plata i penzija u javnom sektoru. Tako će se u oktobru 2013. godine plate i penzije povećati 0,5 posto, u aprilu 2014. godine isto toliko, a u oktobru 2014. jedan posto.

Ograničenje povećanja plata i penzija omogućiće da se deficit budžeta Srbije u 2014. godini smanji 12,4 milijardi dinara.

Predloženo je i da se u aprilu 2015. plate i penzije usklade sa stopom inflacije u prethodnih šest meseci, a u oktobru 2015. godine sa zbirom stope inflacije u prethodnih šest meseci i dela stope realnog rasta BDP-a u prethodnoj godini iznad četiri posto.

Kako se navodi, ograničeno povećanje penzija i plata u javnom sektoru biće produženo i nakon 2015. godine, sve dok učešće penzija u BDP ne dostigne svega deset odsto, a učešće plata osam procenata.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, S. Stanković
Ostale vesti