Skip to main content

Naprednjaci traže promenu vlasti u Beogradu

Gradski odbor SNS predložio je danas predsedniku stranke Aleksandru Vučiću i Glavnom odboru da donesu odluku o promeni vlasti u Beogradu, a šef beogradskih naprednjaka Nebojša Stefanović nada se da će lider stranke uskoro sazvati sednicu Glavnog odbora tim povodom.

Stefanović je danas najavio da će SNS o toj temi razgovarati sa gradskim odborima socijalista i Demokratske stranke Srbije, kako bi se našlo rešenje u interesu Boegrađana i dodao da SNS namerava da sprovede opsežne reforme zemlje, a da će Beograd u tome imati važnu ulogu.

On je sadašnjem gradonačelniku Draganu Đilasu zamerio da položaj u gradu koristi kako bi poboljšao svoju poziciju u stranci, da pri tome postavlja mnoge birokratske prepreke u sprovođenju reformi, da ni on ni gradska vlast ne umeju da privuku investitore, da decentralizuju Beograd i nemaju rešenje da zaposle veći broj Beograđana.

Stefanović je ponovio da je gradski odbor SNS odlučio da predloži Vučiću i Glavnom odboru da donesu odluku kojom će prihvatiti njihov „stav da se mora pristupiti neophodnim promenama u Beogradu”.

Upitan da li to znači najavu izbora u glavnom gradu, Stefanović je ponovio da je SNS spramne i da ne beži od toga da i na taj način proveri legitimitet. Danas, međutim, kako je naveo, nije bilo konkretnih predloga koji će mehanizmi biti korišćeni niti kakve su moguće kombinacije za promenu vlasti u glavnom gradu.

Stefanović se nada da će lider SNS vrlo brzo sazvati sednicu Glavnog odbora na kojoj će biti odlučeno o inicijativi za promenu vlasti u Beogradu, te da očekuje da bi razgovori o promeni vlasti bili ujedno i dobra prilika da se čuje šta o tome misle ljudi iz DSS i SPS.

Upitan s kim naprednjaci o toj temi ne bi mogli da razgovaraju, Stefanović je rekao da je to svakako DS, jer bi, kako kaže, takav razgovor bio besmislen, s obzirom da je „u ovom trenutku sve što se dešava u Beogradu produkt nji hovog rada”.

Srpska napredna stranka ukazala je danas da je u Beogradu bilo više sumnjivih tendera i favorizovanja određenih firmi, čime je gradski budžet oštećen za veliku sumu novca.  Stefanović je ukazao da je Bus plus jedan, od kako je naveo, mnoštva sumnjivih poslova gradske uprave.

Kako je ocenio, stanje u javnom gradskom prevozu je ostalo loše i po uvđenju tog sistema naplate, a zapošljavanje novih kontrolora je dodatni trošak za državu. Stefanović je istakao da je SNS više puta ukazivala na afere u Beogradu i ocenio da aktuelna gradska vlast nema plan kako da napravi metropolu od glavnog grada. Stefanović je rekao da se Srpska napredna stranka na svim nivoima zalaže za ekonomske reforme, a Beograd se ne može posmatrati van toga, jer ima važnu ulogu. On je pomenuo velike gradske projekte, poput izgradnju metroa i prjekat „Beograd na vodi”.

Na pitanje zašto SNS je poziva URS ili neku drugu stranku, Stefanović je naveo da će SNS da priča samo sa onim strankama koje imaju odbornike u beogradskoj skupštini.

Upitan s kim SNS o vlasti u Beogradu ne može da razgovara, Stefanović je rekao da je to DS, jer bi, taj bi razgovor bio besmislen, jer je „u ovom trenutku sve što se dešava u Beogradu rezultat njihovog rada”. Stefanović, koji je ujedno i predsednik Gradskog odbora, pre toga je u uvodnom izlaganju rekao da „gradska vlast nema viziju da od beograda napravi metropolu koja ona jeste”.

Sednica Gradskog odbora SNS Beograda održana je u proširenom sastavu, tako da su, pored članova Gradskog odbora, prisustvovali  i odbornici SNS u Skupštini grada, kao i predsednici opštinskih odbora Beograda.

Izbori u Zemunu kao prekretnica

Stefanović je naglasio da su prekretnica u opredeljivanju za promene u Beogradu bili izbori u Zemunu.

„To je bio potpuni test i provera legitimiteta”, naveo je Stefanović i podsetio da je DS pobedila prošle godine na gradskim izborima osvojivši tri hljade glasova više od SNS, ali da je ove godine na lokalnim izborima u Zemunu SNS osvojila 29.000 glasova a DS nešto više od pet hiljada.

Time su građani Zemuna kao reprezetativni deo Beograda pokazali da je gradska vlast izgubia legitimitet, ocenio je Stefanović i dodao daje zemun reprezentativni deo grada u kome živi 200.000 ljudi. ukoliko iz vrha stranke stigne odobrenje za početak razgovora o promenu gradske vlasti javnost i mediji biće obavešteni o načinu na koji će to biti urađeno.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, D. Milivojević
Ostale vesti