Skip to main content

Javni pravobranilac APV otišao u izvršitelje

Pokrajinski javni pravobranilac Danijel Tomašević podneo je ostavku samo nekoliko meseci nakon izbora na tu funkciju i Skupština Vojvodine će ga najverovatnije na sledećoj sednici, koja je ranije zakazana za 26. septembar, razrešiti. Tomašević je, kako saznajemo, prešao u privatni sektor i odnedavno je izvršitelj sudskih odluka u Novom Sadu.

– Nisam podneo ostavku već zahtev Skupštini Vojvodine za razrešenje s funkcije pokrajinskog javnog pravobranioca – ispravio nas je Tomašević odmah na početku razgovora. – Ta funkcija nespojiva je s mojim novim poslom privatnog izvršitelja.

On je naveo da u toj njegovoj odluci nema nikakve senzacije i da je odlazak s funkcije javnog pravobranioca AP Vojvodine prošao u dobroj atmosferi.

Objašnjavajući motiv da s “pokrajinskog posla”, na koji je izabran na osam godina jer toliko traje mandat javnog pravobranioca AP Vojvodine, pređe u privatnike, Tomašević je rekao da je to za njega bio veliki profesionalni izazov.

– Motiv je i materijalne prirode, ali pre svega mogu profesionalno da se ostvarim. Ne znam da li vam je poznato, kao izvršitelj imam ista ovlašćenja u svojim nadležnostima kao sudija. Za pravnika je to veliki izazov – rekao je Tomašević.

On je naveo da je kao diplomirani pravnik položio ispit za izvršitelja, da se javio na konkurs za taj posao i da ga je prošao. U Novom Sadu, inače, ima ukupno 16 privatnih izvršitelja za područje Prvog osnovnog suda i Privrednog suda, podatak je Komore izvršitelja.

Tomašević je za javnog pravobranioca AP Vojvodine izabran u martu ove godine, a pre toga je u Upravi za zajedničke poslove pokrajinskih organa bio pomoćnik direktora. Za sada još nije poznato ko umesto njega dolazi u Pokrajinsko javno pravobranilaštvo.

Sem državljanstva Srbije, pravobranilac i njegovi zamenici moraju da ispunjavaju opšte uslove za zasnivanje radnog odnosa u državnim organima, da imaju završen pravni fakultet, položen pravosudni ispit i osam godina radnog iskustva na poslovima pravne struke, propisano je odlukom Skupštine Vojvodine iz 2004. godine.

“Dužni su da obavljaju poslove savesno i nepristrasno, pri čemu se ne mogu rukovoditi svojim političkim ubeđenjima, niti ih mogu izražavati i zastupati”, navodi se u odluci, i dodaje da oni ne mogu vršiti nikakvu javnu, profesionalnu ili drugu dužnost koja je nespojiva s funkcijom u Pravobranilaštvu.     

Szerző (Forrás)
Dnevnik, S. Kovačević
Ostale vesti