Skip to main content

Dačić: Neko je morao da stavi tačku na prošlost

– Briselski sporazum prilika je da Srbija proba da na drugačiji način brani svoje nacionalne i državne interese, a ne da slavi poraze – izjavio je premijer Ivica Dačić.

On je pozvao poslanike na jedinstvo, ističući da će ovu vladu danas možda neko osuđivati za ono što se radi, ali će je sledeće generacije poštovati zbog hrabosti koju je pokazala u rešavanju kosovskog problema

– U istoriji smo imali nekoliko propuštenih prilika, to je bio Dejtonski sporazum, to je bio 5. oktobar i ovo je sada prilika da probamo da na drugačiji način branimo naše nacionalne i državne interese – rekao je Dačić na početku sednice Skupštine posvećene izveštaju Vlade o dosadašnjem dijalogu s Prištinom, u koji je uključen sporazum koji je parafiran 19. aprila i njegova implementacija.

Dačić je rekao da su zadati okviri u kojima su se pregovori kretali bili najteži politički pregovori o Kosovu i Metohiji.

– To su bili prvi pregovori koji su vođeni posle jednostrano proglašene nezavisnosti, prvi posle činjenice da je značajan broj zemalja priznao tako jednostrano i nelegalno proglašenu nezavisnost Kosova – rekao je Dačić, i ukazao na to da su zadati okviri bili takvi da je posredovanje u dijalogu s UN prebačeno na EU, što je tražila Srbija.

Premijer je rekao da je ovaj sporazum najviše što je Srbija mogla dobiti.

– Njime je omogućen i nastavak evropskih integracija, koje su za naš narod od suštinske važnosti. Otvorili smo prostor da se o Kosovu razgovara na ravnopravnoj osnovi, uz saglasnost predsednika Srbije, i zato je važna i saglasnost parlamenta – rekao je Dačić obrazlažući izveštaj Vlade.

On je istakao da se u sporazumu nijednim slovom ne pominje nazavisnost Kosova, niti se potpisuje kapitulacija, i da bi njegovim neprihvatanjem sledila "kosovska oluja".

– Pitanje je biti ili ne biti, zato mi danas ne govorimo samo o pregovorima u Briselu, biramo kakvu ćemo Srbiju imati sutra – poniženu, u narodnim kuhinjama, ili jaku i razvijenu, u kojoj će biti lekova za sve i koja će biti lek za sve – istakao je Dačić.

Govoreći o mogućim posledicama koje bi usledile da Srbija nije potpisala sporazum, predsednik Vlade je rekao da bi Kosovo nastavilo samostalno putem EU, a da bi Srbija ostala skrajnuta i izolovana.

– Neko je morao da stavi tačku na prošlost, bedu i beskonačne poraze. Znamo da je premalo, ali neko je morao da uradi da se ni iz čega dobije nešto. Pozivam vas da zajedno branimo interese našeg naroda, Srbije i Srba na KiM, i ako se razlikujemo u nekoj tački, ne treba da se nazivamo izdajnicima. Opasno je deliti narod – rekao je Dačić, koji je u izlaganju ukazao na to da je reč o privremenom rešenju za KiM i da se za konačno pitanje statusa mora tražiti realno rešenje koje će podržati "naši prijatelji i saveznici". 

On je istakao da bi bio srećan da je mogao dobiti više, i da se boji da Srbija "može izgubiti i ovo što smo dobili".

– Šta je alternativa: blokiramo pregovarački proces i izolujemo zemlju, da se o nama govori bez našeg prisustva. Krajnji rezultat bio bi novi egzodus i nestanak Srba na KiM, a dok sedimo za pregovaračkim stolom, imamo šansu da poboljšamo našu poziciju i zaštitimo interese – rekao je Dačić, ukazujući na to da je "Srbija pretrpela brojene nepravde i da joj je sada data šansa da se bori za bolju budućnost". – Mali smo mi za toliku količinu nepravde, nama treba život i na severu i na jugu i u celoj Srbiji, ne treba da razmišljamo o tome kako ćemo poginuti za veru i slavu, već kako ćemo živeti u budućnosti.

Premijer je danas pozdravio ostvareno jedinstvo državnog vrha.  Šef poslaničke grupe SNS-a Veroljub Arsić rekao je u skupštinskoj raspravi da sporazum iz Brisela ne daje nezavisnost Kosovu i da Srbija nema alternativu nego da ga prihvati.

– Kosovo tim sporazumom neće dobiti nezavisnost niti će dobiti članstvo u UN. Postavlja se pitanje koju alternativu imamo ako ne prihvatimo sporazum u Briselu? Da se samoizolujemo? Dovoljno je da prođete malo Srbijom i da shvatite da to nije moguće – rekao je Arsić.

Šef poslaničkog kluba SPS-a Branko Ružić istakao je da je briselski sporazum istorijski iskorak za državu i da može otvoriti veliki broj vrata, da on ni na koji način ne menja ustavnopravni okvir Srbije, ne implicira priznavanje nezavisnosti Kosova i predstavlja rezultat mudrog diplomatskog pristupa srpskog pregovaračkog tima. Ružić je rekao da Vlada Srbije, premijer i vicepremijer Aleksandar Vučić zaslužuju priznanje jer nije bilo lako u ovom trenutku i u ovakvom kontekstu voditi pregovore na temu KiM.

Šef poslaničke grupe DS-a Borislav Stefanović istakao je da će DS podržati sporazum  jer smatra da bi izostanak podrške vodio u dalje propadanje države, ugrožavanje bezbednosti Srba s Kosova, izolaciju države i prekidanje evropskih integracija, i da podrška ide zbog građana.

– Svi imamo moralnu, ljudsku i nacionalnu odgovornost, i zbog toga na ovu stvar ne treba da gledamo s partijskih pozicija – poručio je on.

– URS daje punu podšku sporazumu Beograda i Prištine – izjavio je šef poslaničke grupe te stranke Vladimir Ilić, uz konstataciju da nije savršen, niti je u potpunosti u interesu kosovskih Srba, ali da sporazum ne znači priznavanje Kosova kao nezavisne države.  Šef poslaničke grupe JS-a Dragan Marković rekao je da će podržati sporazum Beograda i Prištine jer je to balans između želja i mogućnosti.

– Ako se bavite politikom, morate da imate hrabrost, mudrost i realnost. Mi imamo problem na Kosovu sto godina. Neko taj problem mora da reši, možda mi koji smo nekada primenjivali hrabrost, a ne mudrost i realnost – rekao je Marković.

Šef poslaničkog kluba LDP-a Čedomir Jovanović izjavio je da briselski sporazum nije poraz Srbije, i naglasio da premijer i Vlada imaju podršku njegove stranke. Jovanović je premijeru Dačiću poručio da na Kosovo, ako treba da se ide, ne ide sam, već da ide delegacija Skupštine jer "svakom čoveku treba da bude jasno je promenjen kurs zemlje i razrešen gordijev čvor". Usledile su međusobne optužbe lidera JS-a i poslanika LDP-a o bombardovanju Srbije. 

– DSS smatra da je briselski sporazum akt izdaje nacionalnih interesa – izjavio je šef poslaničkog Kluba  Slobodan Samaryić, i istakao da se o njemu mora izjasniti narod na referendumu.

On je najavio miting na beogradskom Trgu Republike, posle kojeg će početi skupljanje potpisa za raspisivanje referenduma, i od skupštinskog rukovodstva zatražio da se parlament o jučerašnjoj tački dnevnog reda izjasni prozivkom poslanika.

Lider poslanika "Zajedno za Srbiju" Dušan Petrović rekao je da je sporazum znak odgovornosti prema stvarnosti sadašnje vlade i prethodnih i da će  ga njegovi poslanici podržati.

– Život potpuno jasno ukazuje na to kuda Srbija treba, i mora, da ide. Na našu veliku žalost, vreme decenijama ne radi za nas, i zbog toga je bitno doneti teške i krupne odluke – rekao je Petrović, i dodao da je vreme da se uspostavi i konsenzus o novoj strategiji ukupnog kretanja i razvoja Srbije.

Šef poslanika SPO–DHSS-a Aleksandar Jugović, najavljujući podršku sporazumu, rekao je da je izboren sporazum o unutrašnjoj podeli suvereniteta između albanske i srpske nacionalne zajednice, i da je to u najvećem interesu Srbije i naroda na KiM. 

Šef poslaničkog Kluba SVM-a Balint Pastor napomeno je da Vlada nije potpisala kapitulaciju i nije prodala Kosovo u Briselu. Odajući priznanje pregovaračkom timu, pre svega Dačiću i Vučiću, on je rekao da treba da se podrži takav način vođenja politike.

Poslanici SDPS-a podržaće briselski sporazum kao početak rešavanja kosovskog probleme, najavio je šef poslanika te stranke Milorad Mijatović, i naglasio da je Vlada pokazala snagu i odgovornost.  

– Iako postoje velike razlike između LSV-a i ljudi koji sede u Vladi, moramo da vodimo računa o interesima građana. Mi smo vam saveznici za ovo pitanje i uvek ćemo biti kad je reč o evropskim integracijama – poručio je šef poslanika te stranke Bojan Kostreš.

Samostalni poslanik Brislav Pelević izjavio je da je protiv izveštaja Vlade jer "briselski sporazum znači predaju severa KiM u ruke šiptarskih terorista s Hašimom Tačijem na čelu ".

Duel Jakšića i Arsića

Poslanici SNS i DSS razmenili su oštre optužbe u kojima su poslanici DSS rekli da nisu podržali vlast kako bi izdala Kosovo, a naprenjaci odbacili takve tvrdnje poručivši da protivnici briselskog sporazuma ne mogu braniti Kosovo iz stanova u Beogradu ili Londonu.

Polemiku je u Skupštini Srbije, tokom rasprave o vladinom izveštaju, u okviru koga je i briselski sporazum, “izazvao” poslanik DSS sa Kosova i Metohije Marko Jakšić, koji je poslanike pozvao da uskrate podršku sporazumu kojim se, kako smatra, “guraju deca kosovskih Srba u žutu kuću Hašima Tačija”. Replicirao mu je šef poslanika SNS Veroljub Arsić, koji je rekao da niko nije prodao ni izdao Kosovo niti Srbe u pokrajini, već da je najveći problem to što su “najveći takozvani protivnici sporazuma oni koji imaju stanove po Beogradu i drugim gradovima u Srbiji”.

“Jel to taj patriotizam, je li se tako čuvalo Kosovo”, upitao je Arsić.

Dobacivanje

Dačićevo izlaganje pratilo je negovodanje i dobacivanje poslanika DSS-a, kojima je premijer poručio da je u vreme njihove vladavine Kosovo proglasilo nezavisnost i da sada treba da poštuju mišljenje većine i da rade u interesu Srbije. Iz poslaničke klupe Marko Jakšić dobacio je: "Ua!" Na to mu je Dačić uzvratio: "Marko, voleo bih da ste to mogli da uzviknete sada u Prištini". 

Osim predstavnika opozicije, govor premijera ometali su i članovi SNS-a, a predsednik parlamenta Nebojša Stefanović izrekao je zbog toga opomenu naprednjaku Miodragu Nikoliću, koji je s Marijanom Rističevićem napustio salu tokom Dačićevog izlaganja.

Dveri i DSS  ispred Skupštine

Nekoliko stotina građana okupilo se juče ispred Skupštine Srbije na protestu zbog sporazuma Beograda i Prištine, uoči početka sednice parlamenta, a skup su podržali poslanici opozicione Demokratske stranke Srbije koja se takođe protivi briselskom sporazumu. Protest je organizovao pokret Dveri. Među okupljene su došli i poslanici DSS-a Miloš Jovanović, Milica Radović, Sanda Rašković Ivić i Siniša Kovačević, a kasnije i ostali poslanici DSS-a. Pristalice Dveri su blokirale deo Bulevara kralja Aleksandra ispred parlamenta u pravcu ka gradu, a najavili su da će im se priključiti sve, kako su naveli, patriotske organizacije. "Okupili smo se da pogledamo u oči svakom poslaniku i da ga pitamo da li je spreman da baci ljagu na svoju porodicu i da li je izdajnik Kosova i Metohije", rekao je Boško Obradović iz Dveri.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, S. Stanković – D. Milivojević
Ostale vesti