Skip to main content

Vlada predstavlja nove ekonomske mere

BEOGRAD - Vlada Srbije danas će predstaviti nove ekonomske mere. Sednica Vlade na kojoj će biti obelodanjen paket ekonomskih mera trebalo bi da bude otvorena za javnost.

Predstavljanje novih Vladinih mera bilo je najavljeno za juče, ali je odloženo zbog puta premijera Ivice Dačića u Brisel.

Prema najavama koje su se ovih dana čule od srpskih zvaničnika, očekuje se "stezanje kaiša", jer će ubuduće moći da se troši samo onoliko koliko se zaradi.

Tončev volontira u Vladi radi uštede

Savetnik premijera Srbije za nacionalnu bezbednost, Ivica Tončev je ocenio da je loša ekonomska situacija najveća bezbednosna pretnja jer dovodi i do povećanja korupcije i kriminala, i najavio da će se odreći plate koju prima za tu funkciju.

"Svestan sam teške ekonomske situacije u kojoj se nalaze građani Srbije i zato želim da ličnim primerom pokažem ozbiljnost i spremnost da priču o promenama sprovedem u praksi", rekao je Tončev za list "Danas".

Mere će, prema rečima Dačića, biti usmerene ka tome da se obezbedi ekonomska i finansijska konsolidacija, što znači smanjenje budžetskog deficita, veću naplatu prihoda i sa druge strane mogućnost da jedan deo bude plasiran u podsticanje proizvodnje, odnosno ekonomski rast i razvoj.

Predložene mere će omogućiti štednju i stezanje kaiša "kod onih koji to zaista mogu da podnesu", kazao je premijer.

Vučić najavio je teške mere

Prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić najavio je teške, ali jedine moguće mere za spas ekonomije koje će podrzazumevati "kresanje" budžeta.

"To nisu popularne mere i niko to ne voli da čuje, ali ja ih izgovaram i ja ću lično sa tim izaći, jer to su desetine miliona evra koje ćemo uštedeti", rekao je Vučić.

Ministar finansija Lazar Krstić kaže da bi se obezbedila finansijska stabilnost zemlje i zdrav rast privrede, neophodno je da se učini napredak u pet oblasti - naplate poreza i akciza, reforme javnog sektora, rešavanja problema javnih preduzeća u restrukturiranju, zaustavljanja rasta javnog duga i kreiranja novog poslovnog ambijenta. On je procenio da će javni dug, koji je na kraju prošle godine iznosio skoro 19 milijardi evra, na kraju 2013. biti 21 milijarda evra.

Moramo da imamo strategiju za rast

Ministar privrede Saša Radulović izjavio je da u vladi postoji strateška saglasnost šta treba da se uradi, da je situacija u budžetu teška i da moraju da se izvedu nepopularni i teški potezi.

"Moramo unutar onoga što je dostupno da pronađemo najbolje moguće rešenje. Naravno da treba da smanjimo potrošnju, naravno da treba da smanjimo trošenje na stvari na koje bacamo novac. Međutim, s druge strane, moramo da imamo strategiju za rast", rekao je Radulović i podsetio da Srbija ne sme da ponovi grešku od pre godinu dana kada je imala povećanje poreza, a smanjenje privredne aktivnosti

Ministarka energetike Zorana Mihajlović rekla je da će iza paketa ekonomskih mere stati kompletna vlada.

"Neke mere moraju da se donesu i to donosimo kao kompletna vlada. Niko pojedinačno neće izaći i govoriti svoje mere. Zajednički ćemo izaći pred javnost sa tim", rekla je Mihajlović

Prema rečima Siniše Malog, savetnika prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića zaduženog za privredu i finansije, mere koje će država preduzeti predstavljaće prekretnicu - više se nećemo zaduživati, "stegnućemo kaiš" i trošiti samo koliko zaradimo.

Prema njegovim rečima, nove mere vlade biće sprovedene u dva segmenta - jedan će se odnositi na konsolidaciju javnih finansija a drugi na strukturne reforme.

Szerző (Forrás)
RTV, Tanjug
Ostale vesti