Skip to main content

Uštedećemo 37 milijardi dinara

Vlada Srbije rebalansom budžeta za ovu godinu uštedeće 37,1 milijardi dinara, od čega će smanjenje rashoda ministarstava iznositi ukupno 32,1 milijarde. Vlada je objavila mere za stabilizaciju državnog budžeta i strukturne reforme javnog sektora, kao i potrebne promene za unapređenje poslovne klime.

Vlada bi 24. juna trebalo da usvoji predlog rebalansa buyeta o kojem će se prethodno, u petak, 21. juna, raspravljati u Vladinim odborima,  rečeno je u Vladi Srbije.

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić je najavio da će posle usvajanja predloga rebalansa u Vladi taj dokument biti upućen u Skupštinu Srbije, gde će 1. jula početi rasprava. Država, kako je rekao ministar finansija, neće menjati prihodnu stranu budžeta jer je privreda već preopterećena, ali može pojačati kontrolu naplate, i dodao da je glavni cilj smanjenje rashoda.

Dinkić jer naveo da javni dug iznosi 18,9 miliojardi evra.

– Cilj je da omogućimo štednju u javnom sektoru i brži razvoj privatnog sektora – rekao je Dinkić, ističući da će u narednu godinu i po biti preduzeta rigorozna štednja, kao i da će plate u privatnom sektoru u narednom periodu rasti mnogo brže nego u javnom.

Da bi se sprečio dalji pad prihoda, nadležni organi Ministarstva finansija i privrede i MUP-a preduzeće obuhvatne i sistemske mere kontrole s nultom tolerancijom za nepoštovanje poreskih obaveza po bilo kojem osnovu, nastaviće suzbijanje nelegalnog prometa, odnosno širenja „sivog„ i „crnog„ tržišta i predviđen je moguć dodatni prihod od izdavanja licence za 4-G u iznosu od 125 do 250 miliona evra.

Dinkić je rekao da neće biti zamrzavanja plata i penzija i da će posle dvoprocentnog aprilskog povećanja, biti još jedno povećanje ove godine od 0,5 posto, a u 2014. biće dodatno od 0,5 podsto u aprilu i jedan procenat u oktobru.

Po Vladinom programu, do 31. jula biće uveden registar zaposlenih u javnom sektoru, a do kraja septembra za sve zaposlene u javnim preduzećima, da bi se napravile uštede i po tom osnovu.

– Svi koji ne dostave podatke do 31. jula neće primiti avgustovske plate – rekao je Dinkić.

On je najavio da će do kraja septembra biti napravljena analiza optimalnog broja zaposlenih i racionalizacije u javnim službama, što je u obavezu uzela Srpska napredna stranka. Po Dinkićevim rečima, od 1. januara kreće centralizovana isplata zarada za celu Republiku. Taj model se već primenjuje u Hrvatskoj, i njime će se uštedeti deset odsto.

Najavljeno je i uvođenje reda u rad javnih preduzeća, kroz smanjenje direktnih i indirektnih subvencija i strogu kontrolu izdavanja garancija.

– Mere za javna preduzeća predviđaju povlačenje države iz upravljanja u kompanijama kao što su „Resavica„, „Jat ervejz”, „Galenika„, Aerodrom „Nikola Tesla”, za koji je predviđeno davanje u dugoročan zakup i na upravljanje uz obavezne investicije – objasnio je ministar.

On je rekao da će u septembru biti raspisan javni poziv za privatizaciju rudnika „Resavica„, dok su za „Jat„ započeti pregovori s „Etihadom„ o strateškom partnerstvu.

– Za „Galeniku„ nema opstanka bez reogranizacije – kazao je Dinkić, podsetivši na neuspeli proces privatizacije. Za RTS, prema Dinkićevim rečima, biće izdvojeno 2,4 milijarde dinara. Dinkić je rekao da na socijalnu zaštitu ide 2,3 milijarde dinara, 1,8 za aktiviranje garancije koje je prethodna Vlada dala „Srbijagasu”, a 1,5 milijardi za izmirenje duga prema reciklerima.

Državni sekretar Ministarstva finansija Aleksandar Ljubić izrazio je juče očekivanje da će izvoz u jednom trenutku, posle rekordnog mesečnog rasta u aprilu kada je nadmašio 950 miliona evra, do kraja godine premašiti milijardu evra mesečno.

Predstavljajući Izveštaj o radu Ministarstva finansija i privrede za period 1. januar – 31. mart 2013. godine, Ljubić je ocenio da je u prvom kvartalu Srbija zabeležila dobre meakroekonomske rezultate.

On je naveo, na sednici skupštinskog Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, da je u prvom kvartalu ove godine, posle recesije u 2012. godini, ostvaren rast bruto domaćeg proizvoda od 1,9 posto, što nagoveštava da Srbija izlazi iz recesije u 2013.

– U prva tri meseca zabeležen je rast industrijske proizvodnje od 5,6 posto, kao i izvoza od 24 posto u odnosu na isti period prošle godine – precizirao je Ljubić, i dodao da očekuje da će izvoz iz Srbije u jednom trenutku do kraja godine premašiti milijardu evra.      

Rekonstrukcija Vlade još nije tema

 – U vladajućoj koaliciji do sada nije bilo govora o rekonstrukciji Vlade Srbije – rekao je Dinkić. – Za sada se o rekonstrukciji govori samo u medijima, a mi nismo nijednog trenutka govorili o tome.

Na pitanje novinara da li je tačno da će Milka Forcan biti državni sekretar u njegovom ministarstvu, Dinkić je kazao da nisu tačni navodi medija koji se time bave.

Nema konsenzusa o privatizaciji Telekoma

 Dinkić je rekao je da do daljnjeg neće biti privatizacije Telekoma, jer u Vladi Srbije nije postignut konsenzus. Ministar je kazao da je programom mera za reformu javnog sektora predviđeno da do 30. juna naredne godine bude rešen status 179 preduzeća u restrukturiranju, koja zapošljavaju 54.000 radnika.

Do kraja ove godine biće ponuđeno na prodaju 66 preduzeća. Posebnoj kategoriji tih preduzeća pripadaju ona koja mogu obezbediti tekuću likvidnost, ali ne mogu da izmiruju obaveze iz prošlosti, kao što je RTB „Bor„. Takvih je 16 i od države se očekuje otpis starih obaveza i evenutalno socijalni program za višak zaposlenih.

Govoreći o velikim sistemima u restrukturiranju, kao što je FAP Korporacija, IMK „14. oktobar„ Kruševac, Grupa „Prva petoletka„ iz Trstenika, Dinkić je rekao da će određeni broj biti podržavljen.

Ministar je dodao da država treba da se povuče i iz „Dunav osiguranja”, a ako treba i iz Čačanke banke. On je naveo da kod privatizacije preduzeća u restrukturiranju nisu najvažniji prihodi već da se zaustavi guranje para u „bunar bez dna” i da se zaustave gubici.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, E. D.
Ostale vesti