Skip to main content

Premijer ne da plate i penzije

U Skupštini Srbije na vanrednom zasedanju o ekonomsko-socijalnoj situaciji upućene su dve poruke građanima i poslanicima: premijera Ivice Dačića da je pitanje rešavanja ekonomske situacije mnogo ozbiljnije i dublje od međustranačkih prepucavanja, i ministra finansija Mlađana Dinkića da neće dozvoliti “grčki scenario” u zemlji.

To su bili odgovori na pitanje šefa poslanika LDP-a Čedomira Jovanovića „kojom finansijskom alhemijom Vlada misli da bez ozbiljnih promena spreči bankrot u javnim finansijama” na sednici koju je inicirao DS.

Premijer je poručio da se najveći teret ekonomske krize ne može prebacivati na najsiromašnije i da neće biti smanjenja plata, penzija i socijalnih davanja, već da se razmatra kojom brzinom će rasti.

– Stojim na stanovištu da se ne može samo štedeti već da se mora ulagati u razvoj. To da će samo štednja doneti dobro ovoj zemlji – to je nemoguće – istakao je premijer.

– Svi u društvu, partneri iz vladajuće koalicije, sindikati, privrednici, ekonomisti treba da razgovaraju o tim temama da bi se postigao dogovor i preduzele mere koje će dovesti do stabilizacije javnih finansija – naveo je premijer.

Po njemu, rešavanje ekonomskih problema je u rangu rešavanja političkih, koje Srbija ima i mora da im pristupi odgovorno.

– Treba pronaći balans između štednje, pre svega smanjenjem nepotrebnih troškova administracie i javnih preduzeća, i postojanja osnovnih elemenata socijalne pravde, a to znači da se teret ne može preneti na najsiromašnije – ponovio je više puta tokom rasprave Dačić.

S premijerovom ocenom o tome da je Srbija u teškoj ekonomskoj situaciji saglasan je i ministar finansija. On je, međutim, naglasio da nikada neće dozvoliti da se „grčki scenario” dogodi u Srbiji i da je ubeđen u to da ni njegovi koalicioni partneri to neće dopustiti.

– Ja sigurno ne mogu biti ministar finansija koji će govoriti neistinu. Naš cilj je da pogledamo istini u oči – rekao je Dinkić, i naveo da se podrazumeva da Vlada ne može biti uspešna ukoliko nema konsenzusa. Zato se nada da će konsenzus o potrebnim merama biti postignut u razgovorima u okviru vladajuće koalicije koje najavljuje u narednih sedam dana, i tada će se izneti konkretan predlog. On je rekao i da smanjenja socijalnih davanja i penzija neće biti, dok će o mogućem zamrzavanju plata Vlada narednih dana postići konsenzus.

– Penzije neće biti smanjivane, to je sigurno, ali će stepen i dinamika njihovog povećanja zavisiti od ukupnog stanja u društvu – objasnio je Dinkić.

U odgovoru na pitanja poslanika DSS-a Dejana Mihajlova vezana za predviđanja MMF-a i Fiskalnog saveta o zamrzavanju plata i penzija, Dinkić je naveo da ima više opcija, koje će izneti kada u Vladi bude postignut konsenzus.Dinkić je rekao i da mora biti racionalizacije u kompletnom javnom sektoru, a plan je da već tokom juna bude izrađen registar svih zaposlenih u državnom sektoru i ograničeno zapošljavanje u administraciji.

Kako se čulo, rebalans budžeta će sigurno uslediti u narednih mesec i po. Dinkić je istakao da Srbija nije pred bankrotom, ali da može ući u bankrot ako se ne povuku određene mere, od kojih su neke nepopularne.

Kako je najavio ministar poljoprivrede Goran Knežević, u nedelju će o ekonomsko-finansijskim merama raspravljati vladajuća koalicija, a već u ponedeljak će Vlada izneti konkretna rešenja. Na opasku poslanika LDP-a Bojana Đurića da se stožerna stranka vlasti sklanja iza manjih partija, Knežević, koji je i potpredsednik SNS-a, je uzvratio da se naprednjaci ne plaše ničega i ne beže od odgovornosti.

– Ali kada je reč o rešavanju ekonomskih problema, u Vladi mora da se postigne konsenzus – istakao je Knežević.

Šef poslanika DS-a Borislav Stefanović rekao je da je neodgovorno i nestručno vođenje javnih finansija dovelo državu do bankrota i da su plate i penzije zamrznute u septembru prošle godine. Po njemu, „rupa„ u budžetu iznosi 78 milijardi dinara, što je, kako je rekao, dvostruko više od predviđenog.

Zato DS predlaže ukidanje neracionalnih troškova, kresanje administracije, nepotrebnih dotacija JP-ima, gubitašima i lokalnim samoupravama gde su stranke iz Vlade na vlasti i donošenje novog zakona o finansiranju lokalne samouprave i Vojvodine, kao i suzbijanje „sive„ ekonomije.

Premijer ga je upitao zašto to demokrate nisu sprovele kada su bile na vlasti, i istakao da je najveći deficit u Srbiji zabeležen u vreme Vlade Mirka Cvetkovića, od gotovo osam odsto. Dačić je na dobacivanja  poslanika DS-a tokom njegovog izlaganja rekao da „kada znaju šta treba da se uradi, što to nisu učinili kada su bili na vlasti”.

Poslanica SNS-a Marija Obradović upitala je juče kada će se ispitati kako je trošen novac iz buyeta Beograda i ko će odgovarati za to, apostrofirajući gradnju mosta na Adi, projekat „Bus plus„... Ministar Dinkić je odgovorio da niko ne može biti iznad zakona i da svako netransparentno i nezakonito trošenje novca, bilo da je reč o Republici, pokrajini, gradovima ili opštinama mora biti predmet ispitivanja.

– Ukoliko postoje sumnje u javnosti, ma o kome da se radilo, ma o kojem projektu da se radilo, i ma na kojem nivou se dogodilo, mora da se ispita jer je istina najbolji lek za sve – rekao je Dinkić.

 

Szerző (Forrás)
Dnevnik, Svetlana Stanković, Dragan Milivojević
Ostale vesti