Skip to main content

Ištvan Pastor: Mi izbore ne želimo

Lider SVM Ištvan Pastor o EU, pregovorima sa Prištinom, „Vojvođanskom pitanju“. Vojvodina u Briselu ne treba da stane na jednoj kancelariji i dva stola. Tokom aprila, uveren sam, dobijamo datum

NEKOLIKO puta sam jasno rekao da mislim da nema u ovom trenutku razloga da raspišem prevremene izbore. Ovaj saziv parlamenta ima mandat do 2016. godine - odgovara za „Novosti“ lider Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor na insistiranje pokrajinske opozicije.

Da li bi Statut, ipak, mogao da bude stavljen van snage kao što je Ustavni sud Srbije već učinio sa delom nadležnosti iz Zakona o nadležnostima?

- Čak se i u vojvođanskoj parlamentarnoj raspravi namerno zaboravlja da je Zakon o nadležnostima donela Skupština Srbije. Prebacivati to na račun vojvođanskog parlamenta je najblaže rečeno - nekorektno. Statut jeste usvojila pokrajinska skupština, ali ni on nije mogao da stupi na snagu dok ga nije verifikovao republički parlament. Statut ne može da bude ukinut. Moguće je samo da se unedogled nastavi osporavanje nadležnosti, pa da se taj akt učini „rupičastim“.

PRAVIMA NIKAD KRAJA * KAKO ste razumeli nedavni zaključak nekih međunarodnih faktora da su prava Mađarima jedan od preduslova ulaska naše zemlje u EU? Nedostaju li neka prava vašim sunarodnicima?
- Ima puno toga i taj posao razgovora na tu temu nikada neće biti okončan. Veoma je važno da Srbija ide napred i da između onoga što je ugrađeno u akta i realnog života u praksi razlika bude minimalna.

* Šta su, po vašem mišljenju, pitanja „vojvođanskog pitanja“?

- To je položaj Vojvodine, ustavno-pravni i zakonski, i njeno finansiranje. Naredni prioritet je decentralizacija Srbije, jer ćemo kroz taj proces osloboditi unutrašnju energiju i ubrzati naš ulazak u EU. U takvim uslovima, Vojvodina će moći mnogo da doprinese i Srbiji i Evropi.

* Zašto se zalažete da Kancelarija Vojvodine u Briselu ne ostane pri Misiji Srbije u tom gradu? Zar nije lakše udruženim snagama izboriti se za sredstva iz fondova EU?

- Svakako da smo zajedno jači, ali ja prvenstveno mislim na ambicije. Ne može Vojvodina stati na ambiciji da nam neko dozvoli jednu kancelariju i u njoj dva stola. U tim uslovima ne možemo adekvatno da se predstavimo Evropi. Zalažem se za to da obezbedimo uslove da se svih 45 vojvođanskih opština barem jednom godišnje predstave Evropi i privuku sredstva.

* Vaša podrška Vladi i predsedniku Nikoliću začinjena je apelom da se ne zaboravi „vojvođansko pitanje“...

- Stalo nam je da se uspešno završe pregovori sa Prištinom i da dobijemo datum za početak pregovora sa EU. Ali sa rešenjem ta dva, neće sva pitanja biti zatvorena. O „vojvođanskom pitanju“, koje tinja posle odluke Ustavnog suda o poništavanju 23 nadležnosti, takođe će morati da se razgovara.

* Nije li politički neumesno u ovom, veoma delikatnom trenutku, kad je Srbija u klinču suprotstavljenih svetskih interesa, potencirati i unutrašnja pitanja?

- Nažalost, život ne funkcioniše tako da se pitanja mogu rešavati jedno po jedno, već odjednom. Ali pitanje KiM i dobijanje datuma za pregovore sa EU jesu apsolutni prioriteti. Ništa se neće desiti ako u narednih nekoliko meseci ova pitanja u vezi sa Vojvodinom ne dobiju maksimalnu pažnju. Ali ona moraju da se popnu na toj listi prioriteta, jer to je pitanje vezano za unutrašnje uređenje Srbije.

 

* Podrazumevate li pod „unutrašnjim uređenjem“ deo iz programa SVM o autonomiji za Mađare na severu Bačke?

- Teritorijalna autonomija jeste u našem programu već 15 godina, a to se uvek izvlači iz rukava kada se želi satanizovati SVM. Ali mislim da je u ovom trenutku nešto drugo strašno važno - posle niza decenija, Srbija zaokružuje pitanje svoje teritorije. Ako se to pitanje reši, onda bi trebalo da se posvetimo uređenju našeg unutrašnjeg prostora i da gradimo odnose međusobnog poverenja.

* Znači, u ime tog poverenja, nećete izaći sa idejom o autonomiji za opštine u kojima su Mađari u većini?

- Da, to znači to.

* Očekujete da se pregovori s Prištinom sada završe...

- Savez vojvođanskih Mađara i ja kao predsednik stranke, po pitanju pregovora o KiM i naporima za ulazak u EU, pružali smo podršku prethodnoj, ali i sadašnjoj vladi i predsedniku Srbije. Mislim da su ova vlada i predsednik Tomislav Nikolić bolje iskoristili tu podršku nego prethodnici. To jeste jedna vrsta neočekivanog raspleta, i to treba priznati i pozdraviti.

* Kakve su vaše prognoze u vezi sa ishodom pregovora?

- Posle prošlonedeljnog razgovora sa Jelkom Kacinom, izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju, gotovo sam uveren da će Srbija tokom aprila dobiti datum za pregovore o ulasku u EU.

 

Szerző (Forrás)
J. SIMIĆ, Večernje Novosti
Ostale vesti