Skip to main content

Hoće li Brisel spustiti loptu u tek započetoj kampanji?

BEOGRAD - Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton pozvala je sprskog premijera Ivicu Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija na sastanak u ponedeljak, 7. oktobra, gde bi trebalo da analiziraju napredak u primeni briselskog sporazuma, ali će sasvim sigurno jedna od tema biti situacija uoči lokalnih izbora, koja preti da ugrozi dalji dijalog.

Dan nakon najave Prištine da srpski zvaničnici neće moći dolaziti na Kosovo tokom kampanje, mogle su se čuti različite tvrdnje kosovskih zvaničnika, od toga da je to autonomna odluka kosovskih institucija do toga da nije na snazi, pa i da se odnosi samo na Dačića.

Nakon što je zamenik kosovskog premijera Hajredin Kući najavio da nijednom srpskom zvaničniku tokom izborne kampanje neće biti omogućen dolazak na Kosovo, Dačić je upozorio Brisel i ambasadore Kvinte na mogućnost povlačenja iz pregovora s Prištinom, smatrajući da u takvoj situaciji njegovo učešće više nema svrhu.

Reagovali su najviši predstavnici Srbije.

Predsednik Tomislav Nikolić izjavio je: "Pokušaćemo da promenimo odluku Prištine", dok je vicepremijer Aleksandar Vučić odluku Prištine okarakterisao kao "nerazumnu, iracionalnu i besmislenu".
"U neku ruku, ta odluka je skandalozna, ali uvek volim da neke stvari prenoće pa da onda napravimo dogovor kako i šta da činimo", rekao je Vučić i dodao da u svakom slučaju ne možemo da dozvolimo poniženja, uveren da će državni vrh imati jedinstvenu reakciju, vodeći računa o svim posledicama.

"To znači da ne reagujemo na način na koji bi to oni koji su protiv Srbije voleli", istakao je vicepremijer. Predsednik Nikolić je danas izavio da će Beograd pokušati, uz saradnju sa EU, da promeni odluku prištinskih institucija o zabrani posete srpskih zvaničnika Kosovu u vreme predizborne kampanje, i da će, ukoliko ona ne bude promenjena, razmotriti da li treba dalje da učestvuje u pregovorima.

Nikolić je novinarima u Strazburu, posle sastanka sa predsednikom Pasrlamentarne skupštine Saveta Evrope Žan-Klod Minjonom, rekao da je Priština svojom odlukom predstvojeće izbore učinila neregularnim i upitao da li je uopšte moguće održati izbore bez ikakve kampanje.

"To nije dobro. Mi smo pretpostavili drugačije odnose između Beograda i Prištine, odnose poverenja i pretpostavili smo da će izbori biti apsolutno demokratski i regularni. Ovim se postavlja pitanje regularnosti izbora, uz sve primedbe koje sam je preneo i predsedniku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope", istakao je Nikolić. U sedistu EU nisu želeli da komentarišu mogućnost povlačenja premijera Ivice Dačića iz dijaloga Beograda i Priština zbog odluke vlade u Prištini.

"Pratimo situaciju i u kontaktu smo sa obe strane", rekla je za Tanjug Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU. Kosovski zvaničnici izneli su različite tvrdnje, od toga da odluka o zabrani ulaska srpskih zvaničnika nije na snazi do toga da se odnosi samo na premijera Ivicu Dacića.

Kosovski premijer Hašim Tači rekao je, međutim, da su kosovske institucije samostalno donele odluku o zabrani ulaska na Kosovo premijera Srbije i srpskih zvaničika radi učešća u predizbornoj kampanji u Štrpcu. "Mi smo radili i nastavicemo da budemo obazrivi prema EU i SAD, tako da smo i u ovim okolnostima krenuli na veoma obazriv nacin. Institucije Kosova za tu donesenu odluku bile su autonomne", rekao je Tači tokom posete Gnjilanu.

On je dodao da je vlada preuzela ustavne i zakonske odgovornosti, tako da je i jedna takva odluka bila individualna odgovornost.

Kosovska ministarka za evropske integracije Vljora Čitaku tvrdi pak da se to odnosilo samo na Dačića, a savetnik kosovskog premijera Bekim Čolaku kaže da ta odluka nije na snazi.

Čitaku tvrdi da je premijer Srbije jedini srpski zvaničnik kojem nije dozvoljena poseta Kosovu i Metohiji.
"Došlo je do nesporazuma. Nema zabrane za dolazak srpskih zvaničnika na Kosovo. Samo smo rekli ne Dačiću. To je sve", napisala je kosovska ministarka na svom "Tviter" nalogu.

Međutim, Čolaku je u izjavi za Radio Slobodna Evropa rekao da odluka o zabrani ulaska srpskih zvanicnika na Kosovo nije na snazi. "Izgleda da je stvoren nesporazum. Takva odluka nije na snazi. Vlada Kosova ima određene procedure za posete visokih zvanicnika Vlade Srbije Kosovu koje ce se i dalje sprovoditi.

To podrazumeva da ce svaki zahtev zvanicnika Srbije za posetu Kosovu kosovski zvanicnici tretirati pojedinacno i da ce, zavisno od okolnosti i situacije, dati relevantan odgovor", rekao je Čolaku.

Szerző (Forrás)
Tanjug
Ostale vesti