Skip to main content

Balint Pastor: „Očuvaćemo vekovni karakter Subotice“

Novi predsednik Skupštine grada Subotice kaže da će prioritet imati i razvojne zamisli mesnih zajednica
Balint Pastor: „Očuvaćemo vekovni karakter Subotice“

Kandidat za gradonačelnika Saveza vojvođanskih Mađara dr Balint Pastor je u izbornoj kampanji obećao očuvanje srednjoevropskog karaktera Subotice. Čini se da je njegov program privukao građane, jer je stranka udvostručila broj svojih odbornika, i umesto dosadašnjih 11 ima 22 mandata u Skupštini grada.

Međutim, ni to nije bilo dovoljno za osvajanje mesta gradonačelnika. Zbog izbornog bojkota dela stranaka Srpska napredna stranka nije imala pravog rivala, a dobiven 31 mandat joj je obezbedio funkciju gradonačelnika.

Kako na funkciji predsednika Skupštine grada možete ostvariti svoja izborna obećanja? – pitali smo dr Balinta Pastora.

- Zahvaljujući velikoj podršci koju smo od građana dobili 21. juna, naši prioriteti mogu biti naglašenije prisutni u funkcionisanju gradske uprave nego ranije, jer sada imamo 22 mandata. Mislim da će to biti dovoljno za mnogo štošta. Naš uticaj naravno neće biti toliki kao da imamo funkciju gradonačelnika, ali je predsednik gradske skupštine druga funkcija po značaju u samoupravi Subotice. Imali smo prve sastanke sa gradonačelnikom i dogovorili smo se da ćemo raditi timski, uzajamno uzimati u obzir prioritete onih drugih. Mi smo spremni za takvu saradnju, i ako bude tako, onda je sigurno da će se realizovati značajan deo onoga o čemu sam govorio tokom kampanje. Ukratko: očuvanje vekovnog karaktera Subotice, odnosno realizacija razvojnih zamisli mesnih zajednica.

- Mnogi kažu da je Subotica već izgubila svoj srednjoevropski karakter. Odnosi se to i na kulturu i na sliku grada. Ulice su pune smeća, građevine su oronule. Može li se raditi protiv toga, da bi se gradu vratio njegov stari sjaj?

- Ja mislim da se može. Trebalo je obnoviti tri građevine u stilu secesije. Nažalost, to će se zbog pandemije odložiti. Trudićemo se da se očuvanje građevinskog nasleđa ne dovodi u pitanje. Želimo zadržati onu atmosferu grada zbog koje volimo Suboticu. Za to je potrebno da u odgovarajućoj meri budemo prisutni u gradskoj upravi. U svetlu izbornih rezultata, to je sada moguće u većoj meri. Ne mogu obećati da ćemo decenije zaostatka i negativnih tendencija moći preokrenuti preko noći, ali ćemo se truditi da Subotica liči na grad kakav želimo da bude.

- Kada Vas je frakcija SVM predložila za ovu funkciju, to je između ostalog obrazloženo i time da raspolažete razgranatim međunarodnim vezama. Imate li utisak da možete iskoristiti svoje veze u korist Subotice, da bi privukli nove investitore ili proširili odnose grada sa drugim srednjeevropskim gradovima?

- Nadam se da mogu. Naročito zato što su i međunarodni odnosi u gradskom savetu pripali SVM-u. Hargita Erči je dobila mandat za turizam, investicije i međunarodne odnose. Smatram da treba iskoristiti iskustva srednjoevropskih gradova, preuzeti ono što drugde već funkcioniše. Osim toga, i po pitanju investicija se moramo truditi da privlačenjem stranih investitora stvorimo što više radnih mesta. Smatram da Subotica ima sve prednosti koje potencijalni investitori uzimaju u obzir, kada odlučuju gde će uložiti. Treća stvar, koja takođe nije zanemariva, a to je da sam zahvaljujući vezama u Evropskoj uniji i Briselu ubeđen da se recimo za očuvanje građevinskog nasleđa iz doba secesije mogu dobiti sredstva iz fondova EU u ovom mandatu, koji je praktično tek počeo.

- Mađari u Subotici se često žale da ima problema sa zvaničnom upotrebom jezika. Natpisi u javnim prostorima se često ističu samo na srpskom, ćirilicom, kao na primer u slučaju autobuskih stajališta. Da li možete učiniti nešto po tom pitanju?

- To uživa apsolutni prioritet. Prilikom prvog dogovora sa gradonačelnikom sam spomenuo pitanje tzv. pametnih autobuskih stajališta. Javna uprava već traži rešenje kako da ovi natpisi budu u skladu sa Statutom grada.

- Da li to znači da su i koalicioni partneri spremni za to i nisu protiv?

- Nije bio protiv, ali istovremeno to je pitanje koje je tačno definisano pravnim propisima. Prema Statutu Subotice, u ravnopravnoj upotrebi su mađarski, hrvatski i srpski jezik. Potpuno je jasno dakle da u skladu sa tim svi natpisi moraju svugde biti trojezični. Trudićemo se da ubuduće to i bude tako. Postoji ogroman zaostatak, trudićemo se da korigujemo sve što možemo, i retrospektivno.

Szerző (Forrás)
vajma.info, Erne Nemet
Ostale vesti