Skip to main content

Vučić: Korupcija najveći test za Vladu

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio je da je Strategija za borbu protiv korupcije najveći test za Vladu u zemlji u kojoj je politička korupcija bila najveći teret i problem, a koja teži “nultoj toleranciji” u toj oblasti.

Na raspravi povodom akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, Vučić je rekao da veruje da će Vlada Srbije u narednoj godini uspeti da stvori pravno uređenu državu, što će značiti privlačenje novih investicija, pravnu sigurnost i prosperitet za građane Srbije.

– Strategija je najveći test za Vladu u zemlji u kojoj je politička korupcija bila najveći teret i problem. Zemlja bez korupcije i kriminala, u kojoj bi postojala nulta tolerancija, jeste ideal kojem težimo, cilj koji nije samo proklamovan već nešto što zaista pokušavamo da učinimo – rekao je Vučić na skupu u Palati “Srbija”.

Da bi taj cilj bio ostvaren, rekao je, borba mora da bude neselektivna i u nju moraju da budu uključene sve institucije jer bez saradnje i koordinisane akcije “nema i ne bi bilo rezultata”. Vučić smatra da su u poslednjoj godini postignuti značajni rezultati, a da su problem predstavljali pokušaji političkog nipodaštavanja te borbe uz tvrdnje da je ona selektivna, ali potpredsednik Vlade smatra da danas i građani i međunarodna zajednica vide da je ta borba “apsolutno neselektivna”.

– Nema veze da li je neko pripadao vladajućoj koaliciji, poput “slučaja Galenika”, nekoj opozicionoj stranci ili nijednoj – istakao je Vučić, ukazujući na to da je aktuelna vlada naišla na razoreno društvo, da je postojala nejednakost ljudi pred zakonom, i da su neki imali više prava od drugih samo zbog pripadnosti partiji ili bogatstva.

Po njegovim rečima, akcioni plan je najvažniji deo Strategije i bez njega ona bi ostala mrtvo slovo na papiru. Vicepremijer je rekao i da će se Strategijom i akcionim planom uspeti i ono što do sada nije u potpunosti učinjeno, a to je stvaranje svih uslova za efikasniji, nezavisni pravosudni sistem.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković ocenio je da je akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije dokument koji dokazuje da se u Srbiji gradi, jača sistem za borbu protiv korupcije, sistem koji će opstati i ostati za mandat svake naredne vlade. Akcioni plan je, kako je rekao, učinio realnom i ostvarivom Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije za period od 2013. do 2018. godine.

– Strategija je postavila ciljeve koji u narednih pet godina moraju da budu ostvareni, dok akcioni plan daje jasna uputstva kako da se do tih ciljeva dođe – rekao je Selaković, otvarajući javnu raspravu o nacrtu akcionog plana.

Predstavnici Evropske unije, UN, Saveta Evrope, SAD i OEBS-a u Srbiji složili su se da je Srbija ostvarila znatan napredak u borbi protiv korupcije i pokazala posvećenost i volju za odlučan nastavak te borbe.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Peter Burkhard rekao je da Srbija “na pravom putu da stvori snažan represivni sistem za borbu protiv korupcije”.

Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Adrijano Martins naveo je da se posvećenost Vlade Srbije borbi protiv korupcije ogleda u konkretnim akcijama koje je preduzela. Martins je ukazao na značaj te posvećenosti u trenutku kada se očekuje otvaranje poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima Srbije s EU, o čemu će, kako je rekao, biti reči i na predstojećem sastanku evropskog komesara za proširenje Štefana Filea sa srpskim vlastima. Zamenik stalnog predstavnika Programa UN za razvoj u Srbiji Jurg Šaudenman pozdravio je u ime Svetske organizacije napore Vlade Srbije u izgradnji konsenzusa u prioritetnoj oblasti borbe protiv korupcije i njen stav da neće imati ni trunke tolerancije prema korupciji.

 Devet oblasti akcionog plana

 Akcionim planom se detaljno razrađuje borba protiv korupcije u devet oblasti: politici, javnim finansijama, privatizaciji, pravosuđu, policiji, prostornom planiranju i izgradnji, obrazovanju, sportu, zdravstvu i medijima.

Akcioni plan sadrži definisane ciljeve, mere koje treba preduzeti, rokove, kao i sredstva potrebna za sprovođenje.

 Kiribi apostrofirao i ulogu medija

 Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi rekao je da je Vlada Srbije načinila ozbiljne korake u borbi protiv korupcije, da napreduje u usvajanju akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije i da je svesna toga da ta borba podrazumeva veliki broj učesnika. Kirbi je tokom javne rasprava napomenuo da je za tu borbu potrebno nezavisno sudstvo, efikasno Tužilaštvo i policija, a da nezavisni mediji takođe mogu pomoći Vladinim institucijama i nadzoru nad tim institucijama.

 Zbog spornih privatizacija 89 procesuirano

 Vučić je rekao da je do sada u okviru istraga 24 sporne privatizacije procesuirano 89 osoba koje se sumnjiče da su oštetile buyet za oko 80 milijardi dinara. On je precizirao da je podneto 115 krivičnih prijava zbog ostvarene protivpravne imovinske koristi od oko 60 milijardi dinara.

On je najavio da će do kraja godine biti rešeni svi sporni predmeti na koje je ukazala i EU.

– Tek nam predstoje sudski postupci, ali mislim da i ovo dovoljno govori o razmerama problema s kojima smo se suočili. Do kraja godine će svi predmeti biti završeni, a ja se bojim da će cifra na kraju biti znatno uvećana – rekao je Vučić.

Szerző (Forrás)
D. Milivojević, Dnevnik
Ostale vesti