Skip to main content

Varga: Pravno-tehničkim rešenjima do vraćanja nadležnosti

Zamenik predsednika Odbora za evropske integracije u Skupštini Srbije Laslo Varga rekao je danas da se situacija nastala nakon odluke Ustavnog suda koji je osporio pojedine nadležnosti Vojvodine, može rešiti izmenom prethodnih formulacija i primenom drugih pravno-tehničkih rešenja kojima bi skoro sve nadležnosti bile vraćene.

Varga, koji je učestvovao na interparlamentarnom sastanku Evropskog parlamenta i Narodne skupštine Srbije u Briselu, rekao je da su učesnici u završnoj izjavi skrenuli pažnju republičkoj i pokrajinskoj vladi na značaj što skorijeg započinjanja dijaloga za rešavanje problema koji je nastao nakon odluke Ustavnog suda Srbije, koji je osporio pojedine nadležnosti Vojvodine.

Varga je rekao da je na tom sastanku govorio o teškoćama koje su nastupile nakon te prošlogodišnje odluke Ustavnog suda.

"Izneo sam kakve su posledice toga što je Ustavni sud stavio van snage 22 odredbe Zakona o nadležnostima Vojvodine i time ukinuo 34 nadležnosti pokrajine. Ta situacija može da se prevaziđe tako što će predstavnici republičke i pokrajinske vlade sesti za pregovarački sto. Obrazloženje odluke Ustavnog suda bi omogućilo da izmenom prethodnih formulacija i primenom drugih pravno-tehničkih rešenja skoro sve nadležnosti budu vraćene", rekao je Varga u intervjuu za "Mađar so".

On je dodao da je na skupu bilo reči i o nedostatku Zakona o finansiranju Vojvodine, gde je rečeno da će prema najnovijem akcionom planu vlade, prvi nacrt pomenutog zakona biti pripremljen do sredine ove godine.

Što je tiče manjinskih pitanja, Varga je na pomenutom skupu izneo da je započelo preispitivanje ustavnosti određenih odredaba Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

"Važno je reći da između Zakona o nadležnostima Vojvodine i Zakona o nacionalnim savetima postoji jedna velika razlika: u slučaju vojvođanske autonomije zakon ne zabranjuje smanjivanje stečenih prava, dok u slučaju manjinskih prava Ustav Srbije to zabranjuje. Nije naodmet skrenuti pažnju na taj detalj", kazao je Varga.

Po pitanju Zakona o javnom informisanju i medijima koji je u pripremi, Varga je skrenuo pažnju na probleme, ukoliko prema konačnom predlogu zakona država ubuduće ne bi direktno mogla da podržava manjinske medije.

"Ne bi bilo dobro rešenje ni ako zakon ne bi omogućio funkcionisanje regionalnih elektronskih medija kojima su osnivači lokalne samouprave", smatra Varga.

Bezbednosna situacija u Vojvodini, takođe, je bila tema na interparlamentarnom sastanku, a prema rečima Varge, u ovoj oblasti jedan od najvećih problema predstavlja činjenica da "u pogledu ovih dešavanja nije poznat ishod tužilačke i sudske faze".

"Jedan od prihvaćenih amandmana u tom smislu upravo iskazuje da treba uspostaviti takvu evidenciju na osnovu koje bi mogao da se prati broj napada i incidenata i koja bi dala jasnu sliku u pogledu načina kako je država nastupila", rekao je Varga.

 

Szerző (Forrás)
Tanjug, Mađar so, RTV
Ostale vesti