Skip to main content

Šta je SVM sugerisao Evropskom parlamentu

– Razloga za optimizam ima, ali ne i previše vremena da se započeta serija razgovora Beograda i Prištine završi pre nego što 16. aprila Evropska komisija objavi svoj izveštaj o napretku Srbije ka EU – smatra predsednik Odbora Skupštine Srbije za evrointegracije i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Laslo Varga.

Komentarišući poruke iz Berlina, gde je nemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele nakon prekjučerašnjeg susreta s prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem rekao da Nemačka neće postavljati nove zahteve našoj zemlji na putu ka EU, ali da neće ni odustati od postavljenih kriterijuma, Varga je kazao da nemački političari „nikada ne ulepšavaju stvarnost i da iz tog razloga možemo biti optimistični”.

– Te poruke, ni u jednoj nijansi, ni u jednom tonu, ne sadrže najavu negativnog scenarija – kaže Varga.

Istog dana, u Briselu se premijer Ivica Dačić sastao s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, s kim je razgovarao o institucijama na severu Kosova, ali dogovor, kako je rečeno, nije postignut, već je povratak za „briselski sto” najavljen za 4. mart.

– I sama činjenica da se za dve nedelje dijalog nastavlja mislim da je dobar pravac i signal koji može ulivati optimizam. Jer, ako pogledate istorijat tog dijaloga, videćete da je uvek bilo potrebno najmanje mesec dana da dođe do naredne runde. Nemam informacija, ali imam osećaj da se ipak nešto u Briselu pokrenulo s mrtve tačke – kaže Varga.

Po njegovim rečima, očigledno su sve strane ocenile da u te dve nedelje postoji mogućnost da se na nekom nižem, ekspertskom nivou, ona pitanja koja su otvorena na najvišem političkom nivou, razrade i da dođe do nekog napretka.

– Možda ne baš 4. marta, ali posle toga još imamo otprilike dvadesetak dana da se ova serija rundi završi. To je bila druga važna poruka iz Berlina koja je mnogo puta stigla i ponovo je rečeno da Berlin očekuje da se do rešenja ne dolazi 15. aprila, dan pre nego što Evropska komisija objavi svoj izveštaj – naveo je Varga.

Inače, pre arilskog izveštaja EK-a, Srbiju polovinom marta očekuje još jedno „ocenjivanje”, i to kroz rezoluciju Evropskog parlamenta. Po predlogu te rezolucije, koji je u februaru usvojio Spoljnopolitički komitet EP-a, Srbiji se daje snažna podrška u procesu evrointegracija, a Evropski savet se poziva da joj što pre odredi datum za početak pregovora o pridruživanju EU, pod uslovom da se reforme i dijalog s Prištinom nastave.

U tom dokumentu su, po rečima republičkog poslanika SVM-a Lasla Varge, i sugestije na koje je njegova stranka „skrenula pažnju” evropskim parlamentarcima, a koje su, dodaje, velikim delom i prihvaćene kroz amandmane. Najvažnija sugestija, po njegovim rečima, odnosi se na položaj Vojvodine i „nekoliko zabrinjavajućih stvari”.

Varga je kazao da se jedna rečenica u predlogu rezolucije odnosi na situaciju koja je nastala nakon odluke Ustavnog suda Srbije da ospori više odredbi Zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine.

– To je poziv dvema administracijama da sednu za sto i da pokušaju da tu situaciju prevaziđu – rekao je Varga, i naveo da bi vojvođanska administracija i resorna ministarstva trebalo da, na osnovu odluke Ustavnog suda, predlože nekoliko izmena Zakona o nadležnostima Vojvodine kao i drugih zakona.

– Za EU je izuzetno bitno funkcionisanje pravne države. Njih ne interesuje, ili ih malo interesuje, nivo decentralizacije. To je u svakoj državi na drugačijem nivou. Ali sama činjenica da imate pravno nerešenu situaciju, pravnu nesigurnost jer jedan zakon definiše ovako, u praksi je onako, Ustavni sud kaže treće – jednostavno nije dobra – dodao je Varga.

Na pitanje zašto poslanici SVM-a ne iniciraju izmene Zakona o nadležnostima Vojvodine već se rešenje traži u drugim instancama, Varga je odgovorio da bi to možda bilo politički oportuno, ali „unapred znamo da je osuđeno na neuspeh i propast”.

– Ali ćemo zato narednih dana podneti inicijative za neke zakone, na način da ti zakoni imaju izgled da budu usvojeni – rekao je Varga, navodeći da se to odnosi „pre svega na neodrživo stanje što se tiče javne bezbednosti”.

U tekstu rezolucije o Srbiji, Evropski parlament će, po Varginim rečima, konstatovati da je ustavni rok za donošenje zakona o finansiranju Vojvodine istekao krajem 2008. i da je „i te kako potrebno žuriti s time”.

– Nemamo ni najmanje razumevanje za ministra finansija koji kaže da s tim ne treba žuriti i da ima vremena – napomenuo je Varga.

Takođe, tekst rezolucije sadrži i inicijativu za izmenu Zakona o restituciji, odredbi koje se odnose na vraćanje imovine u naturi, pre svega poljoprivrednog zemljišta, naveo je Varga.

 

Nisu dobre samo kritike

Poslanik SVM-a Laslo Varga kaže da je bitno da rezolucija o Srbiji koja će se pred Evropskim parlamentom naći 14. marta bude „izbalansirana”.

– Nije dobro ukoliko bilo koji dokument bilo kojeg organa EU sadrži samo kritike pa smo iz toga inicirali da EP pohvali napore koji su učinjeni u procesu srpsko-mađarskog pomirenja – rekao je Varga, podsećajući na to da su dve akademije nauka osnovale mešovitu komisiju istoričara i da je najavljeno da će se predsednici Srbije i Mađarske pokloniti žrtvama racije iz 1942. i odmazde iz 1944. godine.

 

 

Szerző (Forrás)
Dnevnik, S. Kovačević
Ostale vesti