Skip to main content

Poslanici o deklaraciji o zaštiti prava Pokrajine

Skupština Vojvodine bi trebalo da odluči hoće li prihvatiti Predlog deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava APV i kako bi taj dokument koji je početkom aprila predložila pokrajinska vlada konačno trebalo da izgledata jer je na njega uloženo više amandmana.

Predlog deklaracije je izazvao veliku polemiku između opozicije koja smatra da tekst ima „separatističku notu“ i vlasti koja tvrdi da u njemu nema „ni s od separatizma“.

Zbog predloga deklaracije, opozicione stranke su još jednom zatražile raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora, dok su predstavnici vlasti u Vojvodini takvu mogućnost odbacili.

Skupština je o deklaraciji trebalo da, po zahtevu pokrajinske vlade, raspravlja na sednici koja je bila zakazana za 10. april, ali ju je predsednik parlamenta Ištvan Pastor odložio da bi se smirile podignute političke tenzije.

Ona je bila razlog zbog kojeg je u Novom Sadu 12. aprila održan protest „Stop cepanju Srbije“ ispred zgrade Vlade Vojvodine, na kome je opozicija iznela tri zahteva: povlačenje deklaracije, ostavka predsednika pokrajinske vlade Bojana Pajtića i raspisivanje vanrednih izbora u Pokrajini. 

Nakon višednevnih konsultacija unutar Skupštine i sa Vladom Vojvodine proteklih dana, 25. aprila je održana skupštinska sednica na kojoj je u parlamentarni Odbor za pitanja ustavnopravnog položaja APV izabrano četiri pravna stručnjaka koji su se uključili u raspravu o predloženom tekstu deklaracije. Taj Odbor je u prošli ponedeljak odlučio da Skupštini predloži da usvoji Vladin predlog, kao i šest amandmana na tekst deklaracije.

Predsednik Vlade Pajtić je tada rekao da prihvata svaki amandman koji bi poboljšao tekst, navodeći da su to pet amandmana koje je podnela poslanička grupa SVM-a, kao i jedan koji su dali poslanici LSV-a. Međutim, predstavnici opozicije poručili su da je na taj način tekst „još gori nego što je bio“.

Predsednik poslaničkog kluba vladajućeg DS-a u Skupštini Vojvodine Borislav Novaković izjavio je juče da deklaracija nema samo političku težinu, nego je, kako je kazao, u nju ugražen i dignitet struke, jer su u radu Odbora koji je prihvatio tekst učestvovala i četiri profesora upravnog i ustavnog prava.

On je rekao Tanjugu da misli da opozicija ima razloga da na današnjoj sednici Skupštine AP Vojvodine u ovom sazivu podrži predlog deklaracije.

- Smisao deklaracije je da zaštiti dostignuti stepen autonomije Vojvodine. Ona štiti prava građana AP Vojvodine i u tom smislu mislim da opozicija ima razloga da podrži deklaraciju – smatra Novaković.

Uoči današnje sednice Skupštine Vojvodine, predsednik najveće opozicione poslaničke grupe SNS-a Igor Mirović rekao je našem listu da će ta sednica biti još jedna prilika da poslanici opozicije iskažu svoje protivljenje deklaraciji.

On  je kazao da će današnja rasprava biti u „veoma oštrom tonu“, jer smatraju da se deklaracijom „produbljuje jaz između centralne i pokrajinske vlasti, što je protivno interesima građana koji žive u Vojvodini“.

Poslanici u Skupštini Vojvodine iz redova Srpske napredne stranke predaće danas potpise kojima traže ostavku predsednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića i raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora, saopštio je juče Savet SNS za Vojvodinu.

Od ukupno 120 poslanika u Skupštini Vojvodine, 59 ih je u poslaničkom klubu DS-a, desetoro u klubu LSV-a, a sedmoro u klubu SVM-u, što je zajedno 76 poslanika vladajuće većine.

U opoziciji su poslanički klubovi  SNS-a (23 poslanika),  SPS-PUPS-JS-SDPS-a (12), SRS-a (pet), kao i četiri poslanika DŠ-a.

Sporna rečenica

Najviše polemike izazvao je stav 2 iz predloga deklaracije koji glasi da je „autonomija Vojvodine istorijsko i prirodno pravo njenih građana i njihovom voljom Vojvodina je u sastavu Srbije“. Poslanička grupa LSV-a uložila je amandman na taj stav, na koji je predsednik  pokrajinske vlade Pajtić pristao, a koalicioni partneri iz SVM-a ocenili kao konstruktivan, tako da ta rečenica sada glasi da je „autonomija Vojvodine istorijsko i prirodno pravo njenih građana jer je nastala i potvrđena voljom njenih naroda na Skupštini izaslanika naroda Vojvodine u Novom Sadu 30-31. jula 1945. godine, kada su oni jedinstveno odlučili da se Vojvodina, kao Autonomna Pokrajina, priključi Srbiji“.

SVM se, inače, protivio prvobitnoj verziji stava 2 teksta deklaracije jer za njih nije bio prihvatljiv drugi deo sporne rečenice koji govori o „volji građana“ da budu u sastavu Srbije, a koja se vezuje za 1918. godinu, odnosno istorijske odluke o prisajedinjenju Srbiji u kojima Mađari i Nemci, kako su rekli, nisu učestvovali.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, S. Kovačević
Ostale vesti