Skip to main content

Korupcija - od najvećeg tereta do nulte tolerancije

BEOGRAD - Prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio je danas da je strategija za borbu protiv korupcije najveći test za vladu u zemlji u kojoj je politička korupcija bila najveći teret i problem, a koja teži "nultoj toleranciji" za korupciju i kriminal.

Kad je reč o političkoj korupciji, Vučić je ponovio da će biti uveden jasan proces praćenja svih prihoda javnih funkcionera, ustanovljen sistem izbegavanja sukoba interesa, kao i sistem kontrole rada javnih funkcionera.

Na raspravi povodom akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije, Vučić je rekao da veruje da će Vlada Srbije u narednoj godini uspeti da stvori pravno uređenu državu, što će značiti privlačenje novih investicija, pravnu sigurnost i prosperitet za građane Srbije.

"Strategija je najveći test za vladu u zemlji u kojoj je politička korucopija bila najveći teret i problem. Zemlja bez korupcije i kriminala u kojoj bi postojala nulta tolerancija jeste ideal kojem težimo, cilj koji nije samo proklamovan već nešto što zaista pokušavamo da učinimo", kazao je Vučić na skupu u Palati Srbija.

Da bi taj cilj bio ostvaren, dodao je, borba mora da bude neselektivna i u nju moraju da budu uključene sve institucije jer bez saradnje i kordinisane akcije "nema i ne bi bilo rezultata".

Vučić smatra da su u poslednjih godinu dana postignuti značajni rezultati, a da su problem predstavljali pokušaji političkog nipodaštavanja te borbe uz tvrdnje da je ona selektivna - ali potpredsednik vlade smatra da danas i građani i međunarodna zajednica vide da je ta borba "apsolutno neselektivna".

"Nema veze da li je neko pripadao vladajućoj koaliciji, poput slučaja Galenika, nekoj opozicionoj stranci ili nijednoj", istakao je Vučić.

Vučić je rekao da je aktuelna vlada naišla na razoreno društvo, da je postojala nejednakost ljudi pred zakonom i da su neki imali više prava od drugih samo zbog pripadnosti partiji ili bogatstva.

Po Vučićevim rečima, akcioni plan je najvažniji deo Strategije i bez njega ona bi ostala mrtvo slovo na papiru. On je dodao i da će se strategijom i akcionim planom uspeti i ono što do sada nije u potpunosti učinjeno, a to je stvaranje svih uslova za efikasniji, nezavisni pravosudni sistem.

Vučić je naglasio da je borba protiv korupcije prva oblast u kojoj je Srbija postigla ozbiljne rezultate i jasno stavila do znanja da želi da ide u korak sa svetom.

Srbija se opredelila za sistemsku izgradnju zakonodavnog sistema, kazao je Vučić i podsetio da se Strategija, koja je srednjoročni dokument, mora realizovati u narednih pet godina.

Prvi protpredsednik vlade je ukazao i da stvaranje takvog sistema ne jača samo naše instiucije, već i omogućava stvaranje bolje ekonomskog ambijenta, veću sigurnost, a samim tim i privlačenje stranih investicija.

"Moramo da se izborima sa nečim što smo nazivali sistemska korupcija, što se podrzumevalo, a kad imate vladavinu prava nema korupcije... Ili - što više komplikovanosti u birokratiji, to veći prostor za korupciju", naveo je Vučić.

Vučić je pohvalio rad Ministarstva pravde, u pogledu zakonodavne inicjative, ističući da je to ministarstvo rekorder po broju zakona i drugih akata koji su se našli pre skupštinom.
"Sa 19 akata u Skupštini Ministarstvo pravde apsolutni je rekorder u odnosu na sva druga ministarstva", kazao je Vučić.

Zasad 60 milijardi dinara protivpravno od privatizacija

Vučić je izjavio da će do kraja godine biti završena sva 24 predmeta sumnjivih privatizacija sa liste Saveta za borbu protiv korupcije.

Kako je podsetio, u proteklih godinu dana, u okvru istraga 24 sumnjive privatizacije, podignuto je 115 krivičnih prijava, 89 osoba lišeno je slobode, a ukupna šteta je blizu 80 milijardi dinara.

Vučić je rekao i da je protivpravna korist stečena tim delima oko 60 milijardi dinara i dodao da se "plaši da će kada do kraja godine budu završeni svi predmeti, ta suma biti višestruko uvećana".

Szerző (Forrás)
Tanjug,D. Stanković
Ostale vesti