Skip to main content

I pravni stručnjaci daju mišljenje o deklaraciji

Skupština Vojvodine odlučila je danas da u njen odbor za pitanja ustavnopravnog položaja APV uđu i četiri člana koja nisu poslanici, već su predloženi kao pravni stručnjaci, koji će u tom odboru zajedno s 11 ranije izabranih poslanika učestvovati u raspravi o deklaraciji o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Pokrajine. To su prof. dr Momčilo Grubač, prof. dr Stevan Lilić, Srđan Sikimić i doc. dr Slobodan Orlović.

Za predlog te odluke, koja je u „paketu” obuhvatila i izbor drugih poslanika u Odbor za poljoprivredu i u Odbor za privatizaciju, glasali su poslanici vladajuće koalicije iz DS-a, LSV-a i SVM-a, ali i deo opozicije iz redova SNS-a i SPS–PUPS–JS–SDPS-a, njih ukupno 82. Opozicioni SRS i DSS bili su protiv.

Obrazlažući zašto SRS neće podržati odluku, šef te poslaničke grupe Saša Santovac rekao je da radikali imaju pravo da sumnjaju u rad prof. dr Stevana Lilića, koga je optužio za „plagijat” i „prepisivanje uybenika” dr Laze Kostića, navodeći da je Vojislav Šešelj u jednoj od svojih knjiga na to „jasno ukazao”. Dodao je da je Lilić u Londonu u aferi „Satelit” „svedočio protiv interesa Srbije” i da će država u toj aferi morati da plati 37 miliona evra.

Predsednik Ištvan Pastor, koji je formalni predlagač odluke, ocenio je da Skupština nije merodavna da o tome odlučuje, i zamerio Santovcu što u prethodnim konsultacijama nije izneo primedbe. Pastor je ocenio da je dr Lilić jedan od najuglednijih profesora ustavnog prava u Srbiji.

Odbor za ustavnopravna pitanja, po rečima šefa poslaničke grupe SPS–PUPS–JS-SDPS-a Pavla Budakova, trebalo je da bude konstituisan pre više meseci, a „okidač„ da to bude urađeno sada je najavljena deklaracija. On je kazao da očekuje da se taj odbor bavi i drugim pitanjima, i istakao da u tom smislu podržava predlog o konstituisanju Odbora, iako poslanici njegove grupe imaju, kako je kazao, dilemu o tome da li je reč o politizaciji jer su imena tri stručnjaka inicirale stranke vlasti, a jedno opozicija.

Najavljujući da DSS neće podržati predlog, poslanik Milenko Jovanov rekao je da dr Lilić stručnjak za upravno a ne ustavno pravo, kao i da je problem u „stranačkoj obojenosti” jer je „jedan od kandidata član Političkog saveta DS-a, a drugi je učestvovao na tribinama LSV-a”.

Sama deklaracija o zaštiti ustavnih i zakonskih prava, koju je predložila Vlada Vojvodine, juče nije bila na skupštinskom dnevnom redu već će, kako je Pastor ranije saopštio, ona biti tema „neke sledeće sednice„.

– Prvo želimo da čujemo mišljenje struke, uglednih ustavnih pravnika. Nakon toga ćemo imati svoj stav vezan za tekst deklaracije – izjavio je novinarima šef poslaničke grupe SVM-a Šandor Egereši, i dodao da u predloženom dokumentu „nema ni S od separatizma, ali, nažalost, ima samo malo A od autonomije” .

Egereši je ocenio je da je „potrebna revizija ili novi Ustav Srbije koji bi tačno definisao okvire autonomije Vojvodine”. O položaju APV, smatra on, potreban je dijalog „najodgovornijih ljudi iz republičke i pokrajinske vlasti„.

SNS i njegova poslanička grupa u Skupštini Vojvodine zadovoljni su, po rečima Igora Mirovića, odlaganjem rasprave o deklaraciji, „ali ne i pokušajem da se ona ipak na nekoj od narednih sednica uvrsti u dnevni red i da bude reprezent opšteg političkog mišljenja o stanju u Pokrajini, posebno o stanju poštovanja Ustava i zakona„.

– S druge strane, dobro je to što su prihvaćene naše primedbe o tome da procedura prilikom uvođenja deklaracije u Skupštinu nije poštovana – to danas priznaje vladajuća većina – izjavio je Mirović uoči skupštinske sednice. Mirović je kazao da se SNS „ne miri s upornim pokušajem da se deklaracija u svim elementima uvede i izglasa u Skupštini APV”.

Na pitanje da li će očekuje vanredne pokrajinske izbore, Mirović je odgovorio da je to „sada teško reći”, i podsetio na protest u Novom Sadu na kojem su, dodao je, građani pokazali da žele izbore. Smatra da su o tome građani rekli i na izborima „od Apatina do Kovina” i poručio: „Da sam na mestu predsednika Vlade, ja bih pozvao predstavnike opozicije na dijalog o tome kada i kako mogu biti raspisani pokrajinski izbori”.

Po njegovim rečima, dosad je skupljeno 80.000 potpisa za raspisivanje vanrednih izbora, a očekuje da ih u naredna dva-tri dana bude oko 100.000.

Šef poslaničke grupe LSV-a Branislav Bogaroški izjavio je da tekst deklaracije može biti mnogo bolji, i dodao da će predstavnici te stranke amandmanima pokušati da poprave taj dokument.

– Tu ima nekoliko netačnosti i mešanja „baba i žaba” – rekao je Bogaroški novinarima. – Očekujem da na sednicama Odbora za pitanja ustavnopravnog položaja Vojvodine tu deklaraciju doteramo i uozbiljimo.

Poslanik DSS-a Branislav Ristivojević smatra da deklaracija „nikad nije ni trebalo da izađe na svetlost dana„. On je upitao „kako na poštovanje Ustava i zakona poziva ona pokrajinska vlast koja je najgrublje pogazila Ustav Srbije„.

– O tome je Ustavni sud i odlučio pre godinu dana, a vladajuće većina insistira na narušavanju ustavnosti i zakonitosti – rekao je Ristivojević, i dodao da se to vidi i po dnevnom redu Skupštine koja „od tri tačke dnevnog reda, raspravlja o dve koje su osporene na Ustavnom sudu„, o ravnopravnosti polova i službenoj upotrebi jezika i pisma. 

Naime, Skupština je danas usvojila i odluku koja se odnosi na polaganje prijemnih ispita i proveru sklonosti i sposobnosti za upis na visokoškolsku ustanovu na jezicima nacionalnih zajednica, kao i izveštaje pokrajinskog ombudsmana i Zavoda za ravnopravnost polova za 2012. godinu.

Takođe, Skupštine je smenila direktorku Garancijskog fonda Biljanu Jovanović koja je podnela ostavku,  umesto koje je izabran Goran Vasić.

Vlada Vojvodine spremna na dijalog i s opozicijom

– Vlada Vojvodine je spremna da razgovara i sa svim opozicionim strankama o konačnom izgledu teksta deklaracije – izjavio je potpredsednik Pokrajinske vlade Dragoslav Petrović.

On je novinarima uoči današnje sednice Skupštine Vojvodine rekao da očekuje da će doći do konstruktivnih rasprava i da je Vlada „spremna da u razmatranju konačnog oblika teksta bude u kontaktu s predstavnicima pre svega svih parlamentarnih stranaka, uključujući i opozicione”.

On je napomenuo da osnovna poruka iz deklaracije „ne sme biti dovedena u pitanje”, navodeći da se to odnosi na “poštovanje Ustava i zakonitosti i insistiranje na još čvršćoj saradnji između republičkih, pokrajinskih i lokalnih organa”.

Komentarišući taj poziv opoziciji, šef poslanika SNS-a Igor Mirović je rekao da se oni „već mesecima” zalažu za dijalog po svim aktuelnim pitanjima u Vojvodini, uključujući ona koja deklaracija „uopšte ne dotiče ili ih dotiče na pogrešan način„, kao što je pitanje zakona o finansiranju APV o kojem se, dodao je on, već izjasnila Vlada Srbije.

Istakao je da naprednjaci imaju volju za dijalogom, ali da se „neće daleko stići ako se misli da dijalog treba da rezultira time da SNS pristane na ovakav tekst deklaracije”.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, S. Kovačević
Ostale vesti