Skip to main content

DS, LSV i SVM u harmoniji oko pitanja imovine APV, EPS-a, pa i NIS-a

Raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora mogla bi možda neutralisati i određene razlike i političke sujete koje su poslovično opterećivali funkcionisanje vladajuće koalicije u Vojvodini.

Kampanja Srpske napredne stranke za raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora, kojoj su se pridružile i ostale članice republičke koalicije, i koja je nekako u drugi plan odgurnula i aferu sa mlekom, mogla bi možda neutralisati i određene razlike i političke sujete koje su poslovično opterećivali funkcionisanje vladajuće koalicije u Vojvodini.

Naime, paralelno sa političkim pritiscima koji su nakon višemesečnih postizbornih prekomponovanja lokalnih vlasti širom Vojvodine preusmereni na pokrajinsku amdinistraciju, menjaju se izgleda  i uzusi funkcionisanja vojvođanske koalicije. Tako je iz Skupštine i Vlade samo u toku prošle nedelje najavljeno nekoliko incijativa koje upućuju  na određene promene u koalicioni odnosima. Među njima je svakako i ona vezana za oživljavanje slučaja NIS, koji je prethodnih godina potencirala Liga socijaldmeokrata Vojvodine, ali bez podrške Demokratske stranke i Saveza vojvođanskih Mađara. No, pre nekoliko dana predsednik parlamenta Ištvan Pastor pozvao je Banovinu da ipak razmotri predloga LSV o potrebi obešetećenja APV zbog privatizacije NIS-a.

Šef poslaničkog kluba LSV Branislav Bogaroški pozdravio je ovaj gest predsednika Skupštine Vojvodine, ocenivši da je to prvi ozbiljan korak koji je preduzela Skupština Vojvodine u tom pogledu.

On je dodao da je i realnost već potvrdila da je istina ono što Liga tvrdi već godinama:  - Ako je ulaganje  u NIS  otplaćeno u roku od  dve-tri  godine, onda je sasvim  evidnetno  da je ta kompanija prodata ispod cene.

Bogaroški je ocenio da je dobro što Pokrajina ima inicijativu i u pogledu najavljenog restrukturiranja Elektroprivrede Srbije i što insistira na decentralizaciji tog sistema i očuvanju statusa Elektrovojvodine. Ukazao je, međutim, da je takođe trebao da se ranije pokaže sličan interes i za NIS, odnosno tad kad je međudržavnim ugovorom sa Ruskom Federacijom ta kompanija privatizovana.

Naime, prošle nedelje u Vladi Vojvodine formirana je i radna grupa koja bi u roku od dve nedelje trebalo da usaglasi predlog Pokrajine vezan za restrukturiranje EPS-a, a koji bi se potom našao i pred pokrajinskim poslanicima. Potpredsednik Vlade APV Dragoslav Petrović očekuje da će se Skupština Vojvodine o tom pitanju izjašnjavati za tri nedelje i time se uključiti u taj proces. On je posebno istakao činjenicu da u izradi predloga Pokrajine učestvuju gotovo sve parlamentarne stranke u pokrajinskom parlamentu, izuzev Srpske napredne stranke. Dodao je da očekuje da će se i naprednjaci ipak priključiti tom procesu u narednim nedeljama.

Komentarišući zahtev Ištavna Pastora da se Vlada odredi i u pogledu incijative LSV za obešetećenje APV zbog privatizacije NIS-a, Petrović je kazao da će uslediti „sistematska analiza celokupne situacije i efekata te privatizacije, kao i mogućnosti kad je reč o eventualnim koracima pokrajinske administracije u tom pogledu„.

- Predlog gospodina Pastora vidim kao jedan podsticaj da se pripremimo za kvalitetnu raspravu oko eventulanog otvaranja ovog pitanja u Skupštini Vojvodine - rekao je Petrović.

Vraćanje imovine

Poslednjih dana ponovo su aktuelizovani i problemi u odnosima pokrajinske i republičke vlasti vezani za vraćanje imovine APV. Ovaj proces je, tvrde u Pokrajini, poprilično manjkav jer nisu doneti adekvatni podzakonski akti kojima bi se preciznije regulisali imovinski odnosi, a pošto je ta preciznost izostala u samom zakonskom tekstu. Na to je ovih dana ukazao i predsednik Skupštine APV. Pastor je i tim povodom pozvao Vladu Vojvodine da hitno preduzme mere kako bi se problemi otklonili. On je saopštio i da Republička vlada nije odgovorila na vojvođanski predlog da se utvrdi pripadajući udeo Pokrajine u osnovnom kapitalu Novosadskog sajma i naloži Centralnom registru hartija od vrednosti da izvrši prenos prava vlasništva nad 328.764 akcije, što iznosi 42,34 odsto ukupnog broja akcija.

- Sudeći po javnom diskursu, slično možemo da očekujemo i u odnosu na drugu svojinu koja Vojvodini mora da se vrati u skladu sa Zakonom o javnoj svojini-  upozorio je Pastor. Podsetio je i da je još krajem aprila 2012. godine istekao zakonski rok u kojem je Republička vlada bila u obavezi da donese akt kojim će se utvrditi sredstva koja Vojvodini pripadaju na osnovu njenih ulaganja i potrebe za ostvarivanje nadležnosti na poslovima rudarstva, energetike, sajmova i drugih privrednih manifestacija, javnog informisanja, zaštite kulturnih dobara i drugih. Ocenio je da Vlada APV mora hitno da reaguje na takvu situaciju „jer zbog nerešavanja tih problema trpe pokrajinska preduzeća i institucije”.

O imovinsko-pravnim odnosima odlučivalo se i na poslednjoj sednci pokrajinskog parlamenta, na kojoj su poslanici podržali zaključke Vlade APV vezane za rešavanje „spora” sa građevinskim zemljištem na Petrovaradisnkoj adi, na kojem je inače predviđena izgradnja fabrike vode. To zemljište je u svojini Pokrajine, ali je zbog utvrđenog javnog interesa odlukom Vlade Srbije obavljen administrativni prenos svojine. Pokrajina podržava projekat izgradnje nove fabrike vode u Novom Sadu, ali insistira da se procenjeni iznos vrednosti ovog građevinskog zemljišta unese kao udeo APV u kapitalu JP „Vodovod i kanalizacija” Novi Sad.

 

Szerző (Forrás)
Dnevnik,B. D. Savić
Ostale vesti