Skip to main content

Devet vojvođanskih opština potonulo u siromaštvo

Uredbom Vlade Srbije o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave za 2012. godinu i devet vojvođanskih opština svrstano je u treću, odnosno četvrtu kategoriju siromaštva, a jedna od opština koje se nalazi na spisku nerazvijenih je i opština Titel  u  kojoj je po rečima rukovodioca odeljenja za privrednu delatnost Vladimira Sora, najveći problem nezaposlenost. On kaže, da za razliku od 80-ih godina, kada je u Titelu bilo 3.000 zaposlenih u privredi, taj broj je pao na jedva 300 radnika, a da su od nekada velikih privrednih preduzeća opstala samo tri, dok  su ostala u stečaju ili rade sa samo 10 odsto kapaciteta.

Prema ekonomskim pokazateljima, zaposlenosti i demografskim kretanjima Čoka je među najnerazvijenijim vojvođanskim opštinama, a u uredbi Vlade Srbije o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalnih samouprava za 2012. godinu, u četvrtoj grupi 46 izrazito nedovoljno razvijenih opštine ispod 60 posto republičkog proseka, gde su još uvrštene opštine Žitište i Plandište.

- Cela privreda čokanske opštine koja se nekada bazirala na poljoprivredi i preradi poljoprivrednih proizvoda, propala je i uništena 90-tih godina prošlog veka u periodu tranzicije i privatizacije. Privreda i egzistencija većine domaćinstava bila je povezana sa zapošljavanjem u Poljoprivrednom kombinatu „Čoka”, Industriji mesa „Čoka”, Duvanskoj industriji „Čoka”, Fabrici za preradu lekovitog bilja „Menta” u Padeju - podseća predsednik čokanske opštine Ferenc Balaž.

Balaž kaže da ima nagoveštaja da će Industrija mesa „Čoka” uz podršku inostranih partnera ponovo proizvoditi paštete, što bi moglo pokrenuti stočarstvo u individualnom sektoru. Još jedna od najmanje razvijenih opština u Vojvodini je opština Mali Iđoš. Od blizu 12.000  stanovnika, veći broj čine nezaposleni (2.078) nego zaposleni (1.711), dok je broj onih koji primaju platu iz budžeta 346. U poslednjih osam godina svoje pogne su u ovoj opštini izgradili samo dva investitora „Julia Mlin“ i „Renesansa“.

Bolja situacija nije ni u opštini Srbobran. Ovde je nekada PIK „Elan“ zapošljavao oko 5.000 radnika. Danas ovaj poljoprivredni gigant ne radi tako da od nešto preko 16.000 stanovnika srbobranske opštine zaposleno je tek oko 2.500 ljudi. Nakon propasti „Elana“ i sve težek materijalnog položaja stanovnika Srbobrana, Turije i Nadalja, u martu ove godine je u ovoj opštini otvorena narodna kuhinja.

Pojedine vojvođanske opštine, čak ni u mnogo boljim vremenima nisu spadale u red razvijenih. Tako je opština Bela Crkva, polovinom prošlog veka imala  oko 4.500 zaposlenih, koji su radili u agroindustrijskom kompleksu, metalnoj, građevinskoj i tekstilnoj industriji, a ni tada se po standardu stanovnika nije ubrajala u razvijene opštine Vojvodine i Srbije. 

Takozvanom ubrzanom privatizacijom koja je sprovedena početkom ovog veka većina preduzeća koja su radila, prodata su u bescenje, neka su prestale da postoje, a neka su stečajnim postupkom dobile nove vlasnike.  Sve u svemu statistika pokazuje da trenutno sa svim buyetskim korisnicima u Beloj Crkvi ima oko hiljadu zaposlenih,  da je broj nezaposlenih oko 3.600, a korisnika socijalne pomoći oko 2.000.

Slična situacija je i u šidskoj opštini gde ima 4.000 nezaposlenih, ali u ovoj opštini su optimistični i smatraju da će dolaskom stranih investitora broj nezaposlenih prepoloviti. Opština Bački Petrovac takođe spada u treću grupu po razvijenosti, ali kako ističe predsednik ove opštine Pavel Marčok, broj nezaposlenih je ipak ispod hiljadu. I ovde velike firme poput „Tatrana“ i „Metlare“ odavno ne rade, ali doveli su neke nove investitore i uspeli da zadrže jednog stranog investitora koji je imao nameru da ode.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, E. D.
Ostale vesti