Skip to main content

Sutra Nobelova nagrada za književnost

Šved­ska aka­de­mi­ja u Stok­hol­mu sa­op­šti­će u četvrtak ime do­bit­ni­ka ovo­go­di­šnje No­be­lo­ve na­gra­de za knji­žev­nost. Stal­ni se­kre­tar Aka­de­mi­je Pe­ter En­glund obe­lo­da­ni­će ime la­u­re­a­ta u Stok­hol­mu u 13 sa­ti po sred­njo­e­vrop­skom vre­me­nu.  

Kao ni ra­ni­jih go­di­na, Šved­ska aka­de­mi­ja ni­je da­la ni naj­ma­nji na­go­ve­štaj o to­me ko je ovo­go­di­šnji la­u­re­tat na po­lju knji­žev­no­sti, dr­že­ći u naj­stro­žoj taj­no­sti svo­je ras­pra­ve o mo­gu­ćim do­bit­ni­ci­ma. Ni je­dan fa­vo­rit se ni­je iz­dvo­jio, ali u da­ni­ma ko­ji pret­ho­de sa­op­šta­va­nju ime­na ovo­go­di­šnjeg la­u­re­ta broj­na su na­ga­đa­nja ko bi iz sve­ta li­te­ra­tu­re mo­gao da po­ne­se ovo pre­sti­žno od­lič­je.

Da li će to bi­ti ne­ko od ši­roj pu­bli­ci ma­nje po­zna­tih auto­ra ili će iz­bor pa­sti na one po­pu­lar­ne i či­ta­ne ši­rom sve­ta, kraj­nje je ne­iz­ve­sno. U knji­žev­nim kru­go­vi­ma se spe­ku­li­še da bi ove go­di­ne no­be­lov la­u­re­at mo­gla da bu­de že­na. Do sa­da je sa­mo 12 knji­žev­ni­ca do­bi­lo ovo pri­zna­nje.

U me­di­ji­ma i na kla­di­o­ni­ca­ma naj­ve­će šan­se, kao i go­di­na­ma u na­zad da­ju se ja­pan­skom pi­scu nad­re­a­li­zma Ha­ru­ki­ju Mu­ra­ka­mi­ju, ve­o­ma po­pu­lar­nom i kod nas za­hva­lju­ju­ći ro­ma­ni­ma ko­je ob­ja­vlju­je “Ge­o­po­e­ti­ka”. Sle­de ame­rič­ka autor­ka Yojs Ke­rol Outs, ma­đar­ski pi­sac Pe­ter Na­daš i nor­ve­ški knji­žev­nik i dra­ma­turg Jan Fo­se.

Svo­ju šan­su za osva­ja­nje No­be­la, po mi­šlje­nju knji­žev­nih kru­go­va u Stok­hol­mu, ima­ju još knji­žev­ni­ce Bje­lo­ru­ski­nja - Sve­tla­na Alek­si­je­vič i Al­žir­ka Asi­ja Yebar, kao i Ka­na­đan­ka Alis Man­ro. Po­mi­nju se i pe­sni­ci Ko Un iz Ju­žne Ko­re­je i pe­snik Ado­nis iz Si­ri­je, ro­ma­no­pi­sci Fi­lip Rot iz SAD i Ismail Ka­da­re iz Al­ba­ni­je.

Ima­ju­ći u vi­du da No­be­lov ko­mi­tet ima du­gu tra­di­ci­ju do­de­lji­va­nja na­gra­de pi­sci­ma ko­ji su ujed­no i jav­ne lič­no­sti (kao što je Ma­rio Var­gas Ljo­sa) ili ko­ji po­dr­ža­va­ju raz­ne le­vi­čar­ske ide­je (po­put Ha­rol­da Pin­te­ra i Da­ri­ja Foa), na­gra­da za knji­žev­nost bi, po mi­šlje­nju po­je­di­nih kri­ti­ča­ra, mo­gla ove go­di­ne da pri­pad­ne ka­nad­skoj autor­ki Mar­ga­ret Atvud ko­ja se u svo­jim de­li­ma ba­vi fe­mi­ni­stič­kim te­ma­ma, a po­zna­ta je i kao ak­ti­vi­sta za za­šti­tu oko­li­ne

Pro­šlo­go­di­šnji do­bit­nik No­be­lo­ve na­gra­de za knji­žev­nost bio je ki­ne­ski ro­ma­no­pi­sac Mo Jan. Na­gra­da će bi­ti uru­če­na 10. de­cem­bra na sve­ča­no­sti u Stok­hol­mu.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, K. R.
Ostale vesti