Skip to main content

Na plate veće od 100.000 dinara porez deset posto?

Izgleda da je nakon inventara mogućih prihoda i imovine za oporezivanje Vlada Srbije odlučila da posluša Fiskalni savet Srbije, ali samo delimično. Premijer Ivica Dačić objavio je da se razmišlja o uvođenju solidarnog poreza.

Njime bi bile obuhvaćene najveće plate u javnom sektoru: oni koji zarađuju više od 100.000 dinara odvajali bi mesečno od osam do 12 posto kao akt solidarnosti. Nešto slično letos je predlagao Fiskalni savet, ali ne samo za javni sektor.

Konkretnog predloga za propise o solidarnom porezu još nema, ali, kako je premijer objasnio, planira se da ministri i drugi zvaničnici na najvišem nivou izdvajaju od 20 do 30 posto više od običnih činovnika. O konkretnom predlogu razgovaraće se u Vladi narednih dana, a Dačić je kazao da će oni koji u javnom sektoru najviše zarađuju pokazati da tako kreću od sebe.

O tome koliko bi efekata to moglo imati na punjenje državne kase poreski stručnjak Đerđ Pap kaže:

– Teško da tako koncipiran solidarni porez može nadomestiti najvaljene promene vezane za smanjenje opterećenja na zarade – smatra Pap. – Ali, u psihološkom smislu to je dobro. O efektima će moći da se kaže više tek kada se pojavi konkretan predlog spreman za usvajanje.

Kako je celu problematiku solidarnositi kod nas video Fiskalni savet? Oni su predlagali da se od naredne godine plate u javnom sektoru i penzije oporezuju s deset posto. Predlog se odnosio na penzije veće od 25.000 dinara i plate veće od 40 .000. Uvođenje tog poreza moglo bi obezbediti 0,6 odsto bruto domaćeg proizvoda. Oni koji primaju plate od 50.000 plaćali bi manje od hiljadu dinara za porez, dok bi se za sume od recimo 200.000 izdvajalo i 16.000 dinara. Ukoliko se ta mera pokaže delotvornom, ona bi se primenjivala i 2015.

Zaposleni u javnom sektoru naravno nisu nimalo oduševljeni što se malo-malo pa njihove plate i radna mesta nađu pod lupom. Objašnjenje su dobili od člana Fiskalnog saveta Nikole Altiparmakova, koji je naveo da su plate u javnom sektoru 25 posto više nego u privatnom. Zaposleni tu još imaju i sigurnost radnog mesta, čega kod privatnika nema.

Obveznici pomenutog poreza bili bi svi zaposleni u javnom sektoru, uključujući javna preduzeća, nezavisne državne institucije kao što su Narodna banka Srbije, Državna revizorska institucija i sam Fiskalni savet.

Koliko je to pravedno teško je reći jer ponegde se s platom od 50.000 dinara dobijenom u javnom sektoru izdržava cela porodica od tri-četiri člana pa i više. Međutim, dok ne budemo imali socijalne karte, teško da ćemo moći da znamo kome je pomoć zaista potrebna.

Szerző (Forrás)
Dnevnik, D. Vujošević
Ostale vesti