Skip to main content

Opstanak i razvoj gazdinstava može da zavisi od subvencija

Opstanak i razvoj gazdinstava može da zavisi od subvencija

Održan je poljoprivredni forum u Feketiću.

Opstanak porodičnih  poljoprivrednih gazdinstava, njihov razvoj i tržišna sposobnost može zavisiti i od toga da li umeju da koriste različite mogućnosti subvencije – čulo se na poljoprivrednom forumu održanom u Feketiću. Poljoprivrednici su, između ostalog, mogli da čuju o pokrajinskim poljoprivrednim konkursima koji će se uskoro pojaviti, kreditima i republičkim poljoprivrednim subvencijama, kao i drugim aktuelnim temama.

Trenutno je u toku obnova poljoprivrednih gazdinstava i podnošenje zahteva za subvencije po oraničnim površinama. Kancelarija za ruralni razvoj pomaže proizvođačima da rešavaju pitanja preko sistema e-Agrara, kao i u konkursima. Arpad Juhas, poverenik za ruralni razvoj u opštini Mali Iđoš kaže: „Pokrajinski konkursi, konkursi ministarstva, konkursi koji se odnose na priključne mašine su najpopularniji. Opština Mali Iđoš ima svoje konkurse za poljoprivredu, oni su posebno popularni naravno, ali poljoprivrednici nastoje da koriste mogućnosti koje postoje.“

Pokrajina će za poljoprivrednike raspisati više od 10 konkursa, dok će Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede objaviti 13 kreditnih linija, sa kamatnom stopom od jedan odsto. Viktor Molnar, direktor Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede kaže: „Pojedinci mogu paralelno da konkurišu, u slučaju da nemaju dovoljno novca, za kredit kod poljoprivrednog fonda, odnosno kod sekretarijata za poljoprivredu za povraćaj kredita. To olakšava da sa predračunom može da konkuriše, dakle bez realizacije, a kada dobije ugovor, onda za relativno kratko vreme može bez sopstvenih novčanih iznosa da realizuje uz kredit i sa tekućim i aktuelnim obećanim, odnosno ugovorom obezbeđenim sredstvima da refundira, da to isplati Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu.“

U 2024. godini je u poslednjih 20 godina najveći agrarni budžet – kaže Jožef Tobiaš, republički poslanik SVM-a. „Od toga blizu 60 odsto, više od 61 milijarda dinara je namenjena za direktnu isplatu, tu spadaju naravno, subvencije po osnovu obradivih površina, što je veoma značajno, i gde se sada odvija prijavljivanje poljoprivrednika. To iznosi 18 hiljada dinara po hektaru, tome ćemo dodati 17 hiljada dinara za semensku robu, što mogu da traže poljoprivrednici, kao i povrat za gorivo, onda to ukupno po hektaru iznosi blizu 350 evra subvencija.“

Do kraja februara traje prijavljivanje porodičnih gazdinstava, a nakon toga u martu se može očekivati objavljivanje konkursa.
 

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Ostale vesti