Ugrás a tartalomra

Szent István napja az újkenyér ünnepe is

Államalapító királyunkat ünnepeljük ma. Szent István király olyan alapokra helyezte a magyarság jövőjét, melynek köszönhetően a mai napig fenn tudott maradni a nemzet. Bár az ország a történelem viharában szétszakad, a magyarság továbbra is egy.

Az új kenyér pedig jövőnk záloga – emelte ki Kislinder Gábor Topolya polgármestere a Szent István-napi ünnepi szentmisén, melyen a hagyomány szerint az új kenyeret is megáldották. A misét a Topolyáról és Vajdaságból elszármazottakért ajánlották fel.

Fiákeres felvonulással érkezett az új kenyér a Sarlósboldogasszony római katolikus templomba. A helyiek családjaikkal és vendégeikkel együtt ünnepeltek.

Savelin Zellei Zsuzsanna, Topolya: „Szerintem Szent István az egyik legnagyobb és legszebb ünnep a magyarság körében. Ugyanúgy, ahogy Magyarországon és más országokban is, úgy Topolyán is – a vajdasági emberek egyik legszebb ünnepe és ez nálunk egybe kötődik az új kenyér ünneppel is.”

Horváth Zoltán, Topolya: „Minden évben jövünk és nagyon jó a kenyérszentelés. Nnagyon jó a topolyai ünnepség, úgyhogy vendégeink vannak Veszprémből is. Húszan jöttek, úgyhogy nagyon-nagyon boldogok vagyunk.”

Az ünnepi szentmisét főtisztelendő Fazekas Ferenc Tisza-menti főesperes celebrálta. Megszentelte és megáldotta az új kenyeret, megköszönte a termelők egész évi kitartó munkáját, hisz nekik köszönhető, hogy kenyér kerülhet az asztalra. A Gazdakör több mint 20 éve vesz részt az Új Kenyér ünnepének megszervezésében.

Bábi Lajos, elnök, Gazdakör: „Minden magyar család ünnepli a Szent István napot, mert ez a magyarok ünnepe és bízok benne, hogy mindannyiunké és szépen megünnepeljük.”

Szent István király öröksége, hogy a magyar nemzet fenn tud maradni. Az új kenyér pedig jövőnk záloga – emelte ki Kislinder Gábor polgármester, miután megszegte az új búzából sült megszentelt kenyeret.

Kislinder Gábor, polgármester, Topolya: „Független attól, hogy országunkat több részre szakította a sors és a történelem, ma mégis összetartozunk akár határok nélkül, akár határokkal. Egy nemzethez tartozunk és azt gondolom, hogy ma az új kenyér születését és a közösségünk továbbéltetését ünnepeljük. Az új kenyér azt jelenti, hogy van jövő, mert minden új, ami ma születik, az a jövő alapja.”

A Szent István-napi ünnepi szentmisét a Topolyáról és Vajdaságból elszármazottakért ajánlották fel, a mise végén a szétosztották az új búzából sült, megszentelt kenyeret.

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Többi hír
Műhelymunkát tartott a hétvégén a Nefelejcs kézimunkacsoport, amelyen mintegy kilencvenen vettek részt.
A topolyai Nefelejcs kézimunkacsoport tevékenységéről