Ugrás a tartalomra

Tevékenykedjék mindenki a Szent István-i minta szerint

A nemzeti ünnep alkalmából átadták a Külhoni Magyarságért díjakat és az állami, szakmai kitüntetéseket – A díjazottak között van Hajnal Jenő, Forró Lajos és a bácskertesi Sturcz József Amatőr Színjátszó Csoport

AZ ÁLLAMALAPÍTÁS ÉS AZ ÚJ KENYÉR ÜNNEPE

Augusztus 20. – az államalapítás és az új kenyér ünnepe – a kiemelkedő teljesítményekről való megemlékezés ideje is. Az ünnepi előkészületek mellett ennek a jegyében telt a tegnapi nap. Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a parlament épületében a Külhoni Magyarságért Díjakat adta át. Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől a Pesti Vigadóban vehették át az állami kitüntetéseket és szakmai díjakat az arra érdemesültek. Az új kenyér ünnepén a földművelésügyi minisztérium is kiosztotta elismeréseit, a díjakat Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter adta át a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár dísztermében.

A vajdaságiak közül a bácskertesi Sturcz József Amatőr Színjátszó Csoport Külhoni Magyarság Díjban részesült. Ezt a rangos díjat a miniszterelnök-helyettes javaslatára a kormányfő adományozza a külhoni magyar közösségek érdekében végzett közéleti, oktatási, kulturális, egyházi, tudományos, valamint a gazdasági önszerveződés területén végzett kiemelkedő munkáért. Forró Lajos magyarkanizsai születésű, Szegeden élő történész, a Magyar–Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság Magyar Tagozatának tagja, kiemelkedő színvonalú munkája elismeréseként Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Balog Zoltántól. Elismerésben részesült Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is, akinek Fazekas Sándor földművelésügyi tárcavezető miniszteri elismerő oklevelet adományozott a hungarikumok gyűjtése terén elért eredményeiért.

Semjén Zsolt kedden, a Külhoni Magyarságért Díjak átadásán, a Parlamentben úgy fogalmazott, hogy Szent István országépítő munkája akkor vihető tovább, ha mindenki kis Szent Istvánként tevékenykedik saját őrhelyén. A kereszténydemokrata politikus azt mondta, hogy a magyar nemzet megmaradása egyrészt a nyelvi, kulturális és történelmi azonosságtudat megőrzésén, valamint az ehhez szükséges közjogi keretek biztosításán múlik. Példaként említette, hogy Szent István a keresztény állam létrehozásával közjogi egységbe foglalta a magyar nemzetet, így a törzsek Magyarországából létrehozta az apostoli Magyar Királyságot.

– Innentől kezdve ez az acélabroncs tartotta meg a kulturális értelemben vett nemzetet – fogalmazott, hozzátéve, a kulturális és a politikai nemzet fogalmai azóta is szétválaszthatatlanok.

Semjén Zsolt kiemelte, hogy az államnak mindezek miatt szimbolikusan is el kell ismernie azokat, akik munkájukkal segítik a magyarság azonosságtudatának megőrzését.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédében hangsúlyozta, a kormánynak olyan intézkedéseket kell hoznia, amelyek eredményeként egyre több magyar születhet. A kabinetnek ösztönöznie kell azt is, hogy a Kárpát-medencében és a szórványban minél több fiatal válasszon magyar anyanyelvű iskolát – tette hozzá, majd példaként említette a külhoni magyar szakképzés megerősítésének szándékát.

Semjén Zsolt javaslatára összesen tíz Külhoni Magyarság Díjat adtak át. Idén Miholcsa József erdélyi szobrász, a Segesvári Gaudeamus Alapítvány, a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum, a felvidéki Dunaág Néptáncműhely, valamint a KOR-ZÁR verséneklő műhely, a vajdasági Sturcz József Amatőr Színjátszó Csoport, a kárpátaljai Eszenyi Ritmus Néptáncegyüttes, a Hollandiában élő Tóth Miklós István református lelkész és a Kanadában működő Szent Erzsébet Római Katolikus Magyar Egyházközség és Magyar Iskola vehette át a díjakat.

A szerdai ünnepségen Balog Zoltán a Pesti Vigadóban adta át a Magyar Érdemrendeket, a Magyar Érdemkereszteket és Hoppál Péter kulturális államtitkárral együtt a miniszteri szakmai díjakat.

– Ott vannak, ahol tenni kell valamit, jelenlétükkel változik, jobbra fordul a világ – méltatta a tárcavezető az augusztusa 20-ai állami ünnep alkalmából kitüntetetteket. Kiemelte: az ország Szent István ünnepére készül, melynek során a keresztény magyar állam megalakulására emlékezik. Az ő életművéhez mérni magunkat dőreség, de tanulni belőle kötelező – hívta fel a figyelmet az első magyar király példájára.

Szent István nagyszerű reálpolitikus volt, megtalálta a magyarság számára azt az utat, amely nemcsak a fennmaradás, hanem a felemelkedés útja is volt, és megszervezte a magyar államot, úgy, hogy az ma is fennáll – emlékeztetett.

A miniszter utalt Szent Istvánnak az egynyelvű és egyszokású országról írt intelmére is, hangsúlyozva: a határokat, a magyar közösséget meg kell védeni, hogy ereje megmaradjon a befogadásra, az integrálásra. Balog Zoltán szerint aki úgy jön hozzánk, hogy segítséget kér, és a magyar hatóságok – remélhetőleg tisztességes – döntéseként befogadást nyer, annak minden segítséget meg kell adni. A befogadottakra aztán úgy kell tekinteni, mint a „sajátjainkra”, különösen, ha gyermekek – fűzte hozzá.

Hoppál Péter a díjátadó ünnepség záróbeszédében hangsúlyozta: fontos, hogy milyen példaképeket követünk, hiszen a posztmodern kor embereinek is szükségük van példákra. Mint hozzátette, most olyanok kaptak kitüntetést, akik a közösség fejlesztésében vesznek részt, a tudomány, a művészet, a kultúra területén alkotnak kiemelkedőt.

A Magyar Érdemrend Nagykereszt polgári tagozatát Stanislaw Dziwisz bíboros, Krakkó érseke kapta, aki az elismerést egy későbbi időpontban veszi át. A Magyar Érdemrend Középkereszt a csillaggal polgári tagozatát Fábiánné Rozsnyói Katalin mesteredző, olimpiai ezüstérmes kajakozó; valamint Perner Ferenc Széchenyi-díjas sebész, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának professor emeritusa kapta.

Szerző (Forrás)
Magyar Szó
Többi hír
A VMSZ támogatni fogja szavazatával az új kormányfőt és a kormány tagjait, emelte ki dr.
Dr. Pásztor Bálint: A VMSZ támogatni fogja az új kormányt