Ugrás a tartalomra

„Március 15-e a nemzeti öntudatunk egyik alappillére”

„Március 15-e a nemzeti öntudatunk egyik alappillére”

A Petőfi-szobor megkoszorúzásával és a Szabadságharc című előadás bemutatásával emlékeztek csütörtök este a forradalom és szabadságharc hőseire Újvidéken, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban.

Hagyományosan először Petőfi Sándor mellszobrának megkoszorúzásával kezdődött az ünnepi megemlékezés Újvidéken, a nemzeti költőnk és forradalmárunk nevét viselő művelődési központban.

Ladisity Melinda, szervező, Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ, Újvidék: „Nagyon örülünk, hogy a hosszú szünet után, tehát a covid és a felújítás után most újra ünnepelhetünk. Tavaly májusban lett megnyitva az épületünk, tehát ez a felújítás után az első március 15-ei ünnepségünk. Nagyon fontos ez az újvidéki magyarságnak és azt hiszem, hogy az üzenet is az, hogy összefogni, barátkozni együtt lenni.”

Békére, szabadságra és egyetértésre van szükségük az újvidéki magyaroknak, mondta el Vicsek Annamária a megemlékezésen. A VMSZ újvidéki városi szervezetének elnöke kiemelte: március 15-e a vajdasági magyarság egyik legjelentősebb, legszebb ünnepe, amely a nemzeti öntudatunk egyik alappillére.

„Azt a szabadságvágyat ünnepeljük, ami akkor jellemezte a fiatalokat. A mai embernek nem az a feladata, hogy az utcára vonuljon és lázongva a rend bontását vagy a rendszernek a lebontását kérje, hiszen a vajdasági magyarságnak vannak olyan legitimen megválasztott képviselői, akik azoknál az asztaloknál tudnak tárgyalni és a számunkra jó döntések meghozatalát elősegíteni.”

Az identitás megőrzés, az anyanyelvünk, a kultúránk, a hagyományaink tisztelete és ápolása, a jó életkörülmények, a megélhetés megteremtése, azok a helyi projektek támogatása, amelyek jobb életminőséget biztosítanak – ez a VMSZ kitűzött célja, mondta el Bájity Borisz, a párt új alelnöke.

„Úgy gondoljuk, hogy a kitaposott úton kell folytatni a munkát. Továbbra is az identitásmegőrzés, az egzisztencia teremtés, az olyan helyi projektek, amelyek az életminőséget fogják javítani, helyi szinten lesznek továbbra is a prioritások, de új energiák is felszabadultak a VMSZ-en belül.”

Az ünnepi beszédek után a Szabadságharc című előadást mutatta be Tóth Péter Lóránt versvándor, a Magyar Kultúra Lovagja és Kálló Béla Jászai Mari-díjas színész. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeibe két barát, Arany János és Petőfi Sándor életének történésein keresztül kapott betekintést a közönség.
 

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Többi hír