Ugrás a tartalomra

Pastor: Razgovaraćemo sa SNS-om

Beograd -- Savez vojvođanskih Mađara spreman je da uđe u novu vladu ukoliko SNS prihvati programska načela SVM, rekao je Balint Pastor u “Kažiprstu“ RTV B92.

Savez vojvođanskih Mađara će na vanredne parlamentarne izbore 16. marta izaći samostalno, a potpredsednik ove stranke Balint Pastor, rekao je, gostujući u “Kažiprstu“ RTV B92, da SVM želi da zadrži poslanički klub u Narodnoj skupštini i da očekuju osvajanje najmanje pet poslaničkih mesta na izborima.

On je podsetio da je SVM poslednji put na parlamentarne izbore u kolaiciji izašao 2004. godine, kada je izborni sistem bio drugačiji, a da od 2007. godine ta stranka na izbore uvek izlazi samostalno. SVM, prema njegovim rečima, želi samostalno da zastupa stavove važne za Vojvođane, vojvođanske Mađare i sve građane Srbije koji žele da žive u normalnoj državi.

“Mi želimo da se izmerimo na izborima, da pokažemo da imamo 70.000, 80.000 glasova, imamo progaram i želimo da ga sprovodimo“, poručuje Pastor.

Kada je reč o eventualnom ulasku u Vladu i saradnji sa SNS-om posle izbora, Pastor kaže da ne odlučuju vojvođanski Mađari koja će stranka imati najviše mandata, a da je apsolutno izvesno da će to ovog puta biti SNS.

“Izbori su atipični jer su za bronzanu medalju. Zna se koja će biti prva stranka, koja druga i sada se vodi bitka za treće mesto i za cenzus. Mi ćemo biti parlamentarna stranka, želimo da razgovaramo sa SNS-om, koji će dati premijera, o koaliciji. Ukoliko prihvate naša programska načela, bićemo u koaliciji“, objasnio je Pastor.

Očekivanja SVM-a od nove Vlade su da u narednom periodu bude usvojen novi Statut Vojvodine, Zakon o finansiranju Vojvodeine, da budu usvojene izmene Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, kao i da se i vojvođanske opštine razvijaju iz republičkih budžetskih sredstva.

Pastor kaže da se SVM ne bori za resore u Vladi Srbije i da ne želi mesto potpredsednika vlade. “Ukoliko imamo dobar rezultat, možda nekoliko državnih sekretara kako bismo bili bliži informacijama i projektima, ali to nije ključno, ključno je da se naš program sprovodi“, kaže Balint Pastor.

On podseća da je i SVM u prethodnom periodu bio u opoziciji, i da su odbili otvorenu ponudu da pre dve godine uđu u vladu SNS-a i SPS-a, kao i da uđu u vladu pri njenoj rekonstrukciji.

“Želeli smo da vidimo da li se SNS promenila i možemo posle dve godine da kažemo da se promenila i da možemo da budemo partneri“, kaže Pastor i podseća da je Vlada usvojila predlog SVM-a da se limit za sitne krađe smanji sa 15.000 na 5.000 dinara, kao i da su SVM i SNS zajedno u Skupštinu uputili Deklaraciju o osudi zločina protiv civilnog mađarskog stanovništva 1944. i 1945. godine, kao i da su zajedno podigli spomenik u Čurugu.

Pastor kaže i da SVM-u uvek prebacuju kako se sprema da bude u kolaiciji sa ljudima koji su 90-ih godina “nudili sendviče vojvođanskim Mađarima“. On kaže i da je 2008. godine Aleksandra Vučića u jednoj emisiji B92 pitao za te sendviče, ali da tadšnji funkcioner radikala nije imao odgovor.

“To je bilo vezano za SRS. SNS je danas prihvatljiva za EU, oni će biti u Evropskoj narodnoj partiji u kojoj je i SVM. Zajedno smo postigli istorijsko pomirenje. Ne želimo da budemo partneri po svaku cenu, ali ukoliko se dogovorimo bićemo. Važnije je ono što je bilo pre godinu dana, nego pre dvadeset godina“, poručuje Pastor i dodaje da se SVM nada da će u naredne četiri godine doći do korenitih promena u državi.

“Mi ne možemo da čekamo četiri, osam ili 12 godina da bi se osnažile neke stranke koje su možda prihvatljivije zajednici vojvođanskih Mađara. Mi želimo da zastupamo naše interese, i nemamo vremena za čekanje“, kaže Pastor.

Kada je reč o pokrajinskoj vladi i eventualnom raspisivanju vanrednih izbora u Vojvodini, Pastor kaže da SVM ne menja partnere tokom mandata i da sve dok pokrajinska vlada ima većinu, ne vide razlog za raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora.

On objašnjava da bi do vanrednih izbora moglo da dođe iz moralnih ili pravnih razloga. Moralni razlozi bi bile određene “tektonske promene“, npr. ukoliko bi bila podignuta optužnica protiv nekog visokog funkcionera. Pravni razlog bi, kako objašnjava Pastor, bila eventualna ostavka predsednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića za koju trenutno, kako kaže, nema razloga.

On podseća i da je radna grupa usaglasila do 90 odsto usaglasila tekst novog Statuta Vojvodine i da SVM očekuje da Skupština Vojvodine što pre usvoji taj tekst kako bi ga Skupština Srbije potvrdila do 6. juna, i izbegla da se stvori rupa u pravnom sistemu države. Pastor svim strankama poručuje da stvaranje pravne rupe nikome ne može biti u interesu i da je potrebno obezbediti dvotrećinsku većinu u Skupštini Vojvodine za usvajenje Statuta.

Na pitanje kakav je odgovor SVM-a na eventualno zahtev naprednjaka da se u i pokrajini održa vanredni izbori, Pastor kaže da njegova stranka želi da bude partner onoj stranci koja je stožer u Vladi, ali da to “ne znači da neko može da nas ucenjuje za pokrajinski nivo ili druge nivoe“.

On podseća i da predsednik pokrajinske skupštine (lider SVM-a Ištvan Pastor) ne može samoinicijativno da raspisuje izbore, već samo na predlog pokrajinske vlade, a da trenutno nije realno da Bojan Pajtić zatraži da se raspišu vanredni izbori.

SVM ove godine po prvi put izlazi i na lokalne izbore u Beogradu. Pastor kaže da njegova stranka vež dve godine ima organizaciju u glavnom gradu, da polovinu čine Mađari, a polovinu Srbi i pripadnici drugih naroda koji žive Beogradu, te da na izbore u glavnom gradu izlaze sa sloganom “Beograd veliki za sve“, jer veruju da je zaista tako.

Pastor kaže i da je prethodnih dana pretraživao internet i da nije našao neke programe ili konkretna programska opredeljnje ostalih stranaka, ali da SVM ima jasan program.

On objašnjava da pored klasičnin elementa vezanih za Vojvodinu, status mađarske zajednice, ljudska prava i poljoprivredu, program SVM-a sadrži i neka druga rešenja poput osnivanja službe za pomoć starim socijalno ugroženim građanima. Pastor kaže i da će SVM podneti predlog zakona koji bi uveo nultu toleranciju vezano za krađe, kao i da predlažu da socijalnu pomoć ne dobijaju povratnici u činjenju krivičnih dela.

Pastor tvrdi i da je SVM jedina stranka koja se bavi svakodnevnim problemima poljoprivrednika, te da se npr. zalažu za plaćanje doprinosa u skladu sa veličinom zemljišta.

Što se tiče teritorijalna autonomija po etničkom principu, koja je i dalje deo programa SVM-a, Pastor kaže da to nije prioritet i da to pitanje SVM neće pokretati. On objašnjava da je reč o predlogu multietničke regije na severu Vojvodine koja ne bi dovela do diskriminacije bilo koga, ali da se taj element često “koristi za satanizaciju SVM-a da bi nas onemogućili da dobijemo glasove ljudi koji nisu Mađari“. Pastor je rekao i da se on lično ne zalaže za princip teritorijalne autonomije.

“Ja nisam za teritorijalnu autonomiju jer bi to isključilo 40 odsto Mađara na teritoriji Vojvodine, a kao političar mislim da Mađare ne treba deliti“, poručuje Pastor.

On je na kraju konstatovao su jedine manjinske stranke koje samostalno izlaze na izbore 16. marta, SDA Sulejmana Ugljanina i Savez vojvođanskih Mađara.

“Mislim da je to jedini put za zastupanje interesa nacionalnih zajednica. Ne vidim kao rešenje utapanje u velike stranke, jer one nisu dovoljno upućene u rešavanje problema nacionalnih zajednica“, zaključio je Balint Pastor.

Szerző (Forrás)
B92
Többi hír