Skip to main content

Bunjevački postao službeni jezik u Subotici

Bunjevački postao službeni jezik u Subotici

 Od sredine maja, pored srpskog, hrvatskog i mađarskog i bunjevački će biti službeni jezik, a neće biti promena u izgledu centra Subotice – o tome je između ostalog odlučivala Skupština grada Subotice.

Javna rasprava o tome da li bunjevački jezik da postane službeni u Subotici održana je u aprilu, a to pitanje sada je stiglo i na dnevni red devetog zasedanja Skupštine grada. Odbornici Skupštine grada izglasali su promenu Statuta grada kojom se omogućava da pored srpskog, hrvatskog i mađarskog i bunjevački jezik postane službeni na severu Bačke.

Mirko Bajić, samostalni odbornik, potpredsednik Bunjevačkog nacionalnog saveta istakao je: „Uvođenjem bunjevačkog jezika u službenu upotrebu nikome se ne osporavaju bilo kakav prava, niti umanjuju bilo kakva prava. Ona potvrđuje tu situaciju da je grad Subotica višenacionalna sredina i svi poštujemo jedni druge. Želeo bih ponovo javno da kažem da želimo dobru saradnju sa svima, kada kažem sa svima i sa hrvatskom nacionalnom manjinom u Subotici, bez obzira na sve što smo doživeli, zaboravićemo i uvrede."

Po osnovu odluke biće promenjeni i natpisi na tablama sa nazivima mesta. Stevan Bakić, gradonačelnik Subotice je rekao da ova odluka odslikava ozbiljnost Subotice.

„Srbija je 2006. godine potpisala Evropsku povelju za regionalne i manjinske jezike i ratifikovala taj sporazum i u obavezi je da neguje i unapređuje jezike manjinskih nacionalnih zajednica, a između ostalih, i bunjevačke manjinske nacionalne zajednice.

Osim toga, na Skupštini je odlučeno i da se van snagde stavi Regulacioni plan za centar grada zona 2. To znači da neće biti promena u uobičajnom izgledu centra grada, odnosno da neće biti rušenja.

„U interesu toga da naše graditeljsko nasleđe bez izuzetka zaštitimo i da se odbaci svaka pravna prepreka, bilo je potrebno staviti van snage plan koji je donet 2000-te godine. Da to nije učinjeno, uprkos tome što smo sredinom marta izborili bitku u odbrani subotičke graditeljske bašine, na osnovu starog plana, prihvaćenog pre 21 godinu, objekti su ipak mogli biti srušeni" rekao je dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice.

Odbornici su odlučivali i o dobitnicima nagrade „Dr Ferenc Bodrogvari" i jednoglasno podržali predloge. Priznanje se dodeljuje Korneliji Goli, dramaturgu, Silardu Paćiju, istoričaru i Neveni Mlinko, nastavnici srpskog jezika i književnosti. U daljem toku sednice odbornici su doneli odluke i o promeni rukovodstva nekoliko komunalnih preduzeća.

 

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Ostale vesti