Skip to main content

SVM spreman da bude deo parlamentarne većine

INTERVJU: IŠTVAN PASTOR, predsednik Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine
SVM spreman da bude deo parlamentarne većine

Napokon imamo konačne izborne rezultate pa očekujem da će uskoro početi razgovori u vezi s konstituisanjem Narodne skupštine Republike Srbije, a paralelno s tim i o novoj Vladi Srbije. Moraće da se vode razgovori o političkim prioritetima, o merama za ovladavanje veoma kompleksnim izazovima generisanim nedavnom pandemijom, sukobom u Ukrajini, energetskom krizom, nadolazećom inflacijom kao posledicom ukrajinske krize, kaže u intervjuu za „Politiku”, predsednik Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine i Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor.

– Sve to je globalni ambijent čiji smo i mi deo i zato je pred novim parlamentom i novom vladom veoma složen politički zadatak, rekao bih nedoživljen do sada. Ako su trezvenost, odmerenost, a istovremeno i hrabrost u vođenju državnih poslova do sada bili potrebni i poželjni, sada je to stvarno neophodno. Pre svega to važi za buduću parlamentarnu većinu, ali u ovakvim trenucima to isto je potrebno i od strane opozicije, pre svega u vezi sa strateškim nacionalnim interesima. Savez vojvođanskih Mađara je spreman da bude deo parlamentarne većine i da participira u radu vlade s pozicija državnih sekretara, što smo i do sada činili. Savesno, odano i odgovorno, kao i do sada – kaže Ištvan Pastor.

Spekuliše se da bi Elvira Kovač mogla da bude predsednica Skupštine Srbije. Šta mislite o ovom mogućem predlogu SNS-a?

Kao što i sami kažete, radi se o spekulaciji koja je imala za zadatak da na nivou jednodnevnog medijskog poteza malo prošara ustajalim političkim ambijentom. Niko to nije nudio, o takvoj mogućnosti se nije razgovaralo, niti mislim da je takav predlog realan. Nezavisno od toga, kao njen stranački predsednik, ponosan sam na Elviru Kovač, mislim da je ona ozbiljna, odgovorna i zrela političarka koja odano služi interesima države, poznata je i ugledna i na međunarodnoj političkoj sceni. Mislim da bi za sve bilo najbolje da svoj parlamentarni rad nastavi kao i do sada, kao potpredsednica Narodne skupštine, i svojim angažmanom u Odboru za evropske integracije i Odboru za spoljne poslove, kao i u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.

Kakva je bezbedonosna situacija u pokrajini i posebno u Subotici, gde je došlo do sukoba migranata?

Bezbednosna situacija u AP Vojvodini i u Subotici je stabilna, međunacionalni odnosi su izuzetno harmonični i skladni. Puno smo radili na tome da se ova rečenica odgovorno može izgovoriti. To je istovremeno i ogromna vrednost i vidim da se svi trude da je sačuvaju. Napravili smo novi standard tog dela društvenih odnosa. Želim da to podvučem i naglasim jer je izuzetno važno u ovako složenim vremenima kao što su danas. Međutim, ogroman pritisak migranata na pogranični pojas, njihov nedavni oružani sukob u okolini Subotice, njihovo veoma često bahato ponašanje, naročito organizatora njihovog kretanja, ponašanje naših taksista koji ih nesmetano svakodnevno dovoze do graničnog pojasa, sve to čini građane uzrujanim, nesigurnim, nebezbednim. To se posebno odnosi na starije stanovništvo, na one koji žive sami, one koji žive u retko naseljenim područjima ili u malim polupraznim selima s ostarelom populacijom. U tim područjima su neizdrživi uslovi života. Ljudi govore i misle da ih je država zaboravila, da su migranti bitniji od njih. Teško je suprotstaviti se takvom ubeđenju.

Šta kažu građani o ovom problemu?

Često sam u tim sredinama, razgovaram s meštanima kojima je to svakodnevica, divim se tim ljudima. Njihovoj privrženosti, strpljenju i nadanju da će biti bolje, da će organi države efikasnije da rade svoj posao. Krajnje je vreme da se puno toga promeni u politici Srbije prema ovom pitanju jer će migrantski pritisak biti sve veći. Ne bi smeo niko bez validnog dokumenta ući na teritoriju države, ne bi smeo tražilac azila da izlazi iz centara dok se postupak po njegovom zahtevu ne okonča, ne bi smeo niko da vršlja po čitavoj teritoriji bez ikakvog dokumenta, ne bi smeli ilegalno prelaziti granicu. Nelegalan prelaz granice nije ljudsko pravo, zaštita svojih građana mora postati apsolutni prioritet. To zastupam više od sedam godina, SVM je jedina politička stranka koja od 2015. godine u parlamentu Srbije insistira na rešavanju ovog problema i nismo promenili stav. To nije nehuman odnos nego čuvanje sopstvene države i briga o sopstvenim građanima. Istrajavam na ovom stavu bez obzira na to što sam u apsolutnoj manjini, ali upravo zbog toga što ga život iz dana u dan, nažalost, potvrđuje, o čemu najbolje mogu da vam govore meštani Majdana, Rabea i ostalih naseljenih mesta na samoj granici.

Šta je do sada konkretno urađeno za projekat „Palić park”?

Pre nekoliko godina se krenulo u izgradnju akva-parka, ali je to rađeno, blago rečeno, nespretno. Nakon promene rukovodstva trebalo je gotovo godinu i po dana da se stvari u vezi s izgradnjom konsoliduju, da se napravi presek stanja, nova finansijska konstrukcija i obezbede sredstva. Sada kada je to ostvareno, stvoreni su uslovi za nastavak radova koji bi trebalo da počnu tokom ovog meseca i da budu završeni do kraja ove ili početkom iduće godine. Finansijska sredstava za ovu fazu radova su najvećim, lavovskim, delom obezbeđena iz republičkog budžeta, a manjim iz subotičkog gradskog budžeta. Stoga verujem da će posetioci Palića već sledeće godine moći da, pored ostalih sadržaja i manifestacija, uživaju i u akva-parku. To je jako bitno, ne samo za Palić i Suboticu nego i za turistički potencijal čitave države.

Kada možemo da očekujemo da će građani moći bezbedno da plivaju u Palićkom jezeru?

I pored višegodišnjih napora da se ovo pitanje reši, mislim da to neće biti brzo. Zato što to nije političko pitanje ili pitanje nečije dobre volje, nego biološko, tehnološko i zdravstveno. Mi smo konstantno u potrazi za rešenjem, ali za ovako veliku površinu i masu vode sva dosadašnja rešenja bi proizvela posledice po biodiverzitet. Svakako da ne odustajemo i da ima pomaka. Izuzetno je bitno to što se zaustavilo dalje zagađivanje vode prečistačem vode i ima znakova poboljšanja njenog kvaliteta. Sada tragamo za tehničkim rešenjem da se u jezeru naprave manji sektori u vidu bazena u kojima bi se obezbedila voda zadovoljavajućeg kvaliteta. Nadam se da ćemo uskoro potvrditi i dobre vesti po pitanju izgradnje visokostandardnog spa-hotela koji bi dodatno doprineo da Paliću vratimo nekadašnji sjaj i turističku privlačnost.

Da li ste zadovoljni radom Skupštine Vojvodine?

Zadovoljan sam. Sednice Skupštine Vojvodine, kao i sednice skupštinskih odbora, rade se veoma sistematično u nekonfliktnoj i konstruktivnoj atmosferi, uz međusobno uvažavanje. Smatram da je to rezultat truda i zalaganja aktera tokom više mandata, pa smo došli u situaciju da je postavljen zavidan standard parlamentarnog rada. Taj standard je veoma bitan za nas, ali isto tako može da bude i primer drugima. Pored toga, skupština je uspela da ostvari značajan međuregionalni ugled kroz međuregionalnu saradnju koja je veoma bitno polje našeg rada. Zgrada skupštine je mesto velikog broja konferencija i skupova koje, pored nas, organizuju i druge pokrajinske institucije. I period pred nama biće ispunjen sličnim sadržajima, tako da očekujem vrlo dinamičnu drugu polovinu godine.

 

Szerző (Forrás)
Politika, Dejan Spalović
Ostale vesti