Ugrás a tartalomra

Az 1944-es ártatlan áldozatokra emlékeztek Bajmokon

Az 1944-es ártatlan áldozatokra emlékeztek Bajmokon

 Az áldozatoknak vétlenül kellett meghalniuk, emléküket pedig őriznie kell az utánunk következő generációknak is - hangzott el a rendezvényen.

Bajmokon 1944. november 2-án több mint 250 ártatlan helyit és környékbelit végeztek ki. Rájuk emlékeztek ma az Akácfa emléktemetőnél.

A kegyelet harangja idézte meg a 76 évvel ezelőtt kivégzett ártatlanok emlékét. Szakács József kétéves volt, amikor édesapját elvitték. Annak ellenére jelentkezett a partizánoknál, hogy ismerősei figyelmeztették. „Ne menjél be Józsi, mert az este itt összeszedték az embereket. Itt nagy baj lesz. Erre azt mondta, hogy én nem csináltam semmit, bemegyek, mert mondták, hogy okvetlenül menjek be. Úgy látszik, hogy ez az élete legrosszabb határozata volt, mert akik nem mentek be, azok egy pár napig bujkáltak és megmaradtak. Sajnos őt többet nem eresztették ki.”

A bajmokiak számára nagyon fontos az áldozatokról való megemlékezés. Az Akácfa emléktemetőnél 90 óta tartanak kegyeleti rendezvényeket. Idén a járványügyi előírásokat betartva róják le tiszteletüket az emlékezők. Lukács Krisztina, elnökségi tag, Dózsa György MMK, Bajmok: „Harminc évvel ezelőtt szervezték meg az első ilyen megemlékezést. Ez fontos mindenki számára, mert az ártatlanul kivégzett emberekre emlékezünk. Fontos emlékeznünk arra, hogy történtek ilyenek, és hogy ezt tovább vigyük az utókorra, hogy ilyenek ne forduljanak elő többet.”

Szabadka Város területén 44 végén és 45 elején szinte minden településen gyilkoltak meg a partizánok válogatás nélkül nekik nem tetsző embereket. Az önkormányzat minden évben méltó módon tiszteleg az áldozatok emléke előtt.  Pásztor Bálint, elnök, Városi Képviselő-testület, Szabadka: „Ennek sikerült megteremtenünk a feltételeit az elmúlt szűk tíz évben, hiszen akadémiaközi vegyes-bizottság alakult Szerbia és Magyarország között, a szerbiai parlament elítélte az 1944-45-ös magyarellenes atrocitásokat. Határozatban, deklarációban a kormány hatályon kívül helyezte a kollektív bűnösség elvét a jogrendbe bevezető két határozatot.”

A bajmoki emlékhelyen többek között Szabadka Város Önkormányzata, a Vajdasági Magyar Szövetség, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa, a Magyar Nemzeti Tanács és más politikai és civil szervezetek képviselői is elhelyezték a kegyelet virágait.

 

Szerző (Forrás)
Pannon RTV
Többi hír
 A Regionális Ifjúsági Sportjátékok részeként ma délelőtt Zentán az általános iskolások részére sportnapot tarto