You are here

Balint Dr Pastor

Balint Pastor

Dr. Bálint Pásztor (Dr Balint Pastor), pravnik, docent, narodni poslanik, predsednik Poslaničke grupe Savez vojvođanskih Mađara - Partija za demokratsko delovanje rođen je 3. januara 1979. g. u Subotici.

Osnovnu školu i gimnaziju završio je u rodnom gradu, a diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, februara 2002. g. Na istom fakultetu je oktobra 2011. g. stekao akademski naziv master, iz ustavnopravne naučne oblasti. Doktorsku disertaciju, pod naslovom „Ograničenja zakonodavne funkcije parlamenta u savremenoj državi”, odbranio je na Pravnom fakultetu u Beogradu 29. septembra 2018. godine i time stekao naučni naziv doktor pravnih nauka.

Od aprila 2002. bio je pravni savetnik subotičkog D.o.o. za konsalting Pannon Invest Consortium, a od januara 2004. do februara 2007. g. bio je direktor ovog privrednog društva.

Od 19. oktobra 2002. do 30. juna 2010. bio je član Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine. Od 6. decembra 2002. do 11. decembra 2009. bio je predsednik Izvršnog odbora NSMNM-a.

Član je Saveza vojvođanskih Mađara od 13. septembra 2000. g. Tokom izbora 2000. g. bio je član Centralnog izbornog štaba Demokratske opozicije Srbije (DOS), delegiran od strane SVM-a. Od maja 2007. član je Predsedništva SVM-a.

Od 14. februara 2007. je narodni poslanik, predsednik Poslaničke grupe manjina, član Odbora za inostrane poslove i Zakonodavnog odbora Narodne skupštine.

Od 11. juna 2008., u drugom mandatu je narodni poslanik, predsednik Poslaničke grupe manjina, član Odbora za inostrane poslove i Odbora za finansije Narodne skupštine.

Od 31. maja 2012., u trećem mandatu je narodni poslanik, predsednik samostalne Poslaničke grupe SVM, koja je ponovo obrazovana nakon više od deset godina, član Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Narodne skupštine.

Od 16. aprila 2014., u četvrtom mandatu je narodni poslanik, predsednik Poslaničke grupe SVM, član Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine, predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Španijom.

Od 3. juna 2016., u petom mandatu je narodni poslanik, predsednik Poslaničke grupe Savez vojvođanskih Mađara - Partija za demokratsko delovanje, član Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine, predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Španijom.

Od septembra 2014. do oktobra 2018. godine bio je asistent na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija (predmeti: Ustavno pravo; Uvod u pravo).

Od novembra 2018. je docent za Javnopravnu, odnosno za Opštu i teorijsku užu naučnu oblast na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija (predavač iz Ustavnog prava i iz Uvoda u pravo).

Oženjen je, otac jednog sina.

Očima karikaturiste:

14.09.2009.- Večernje novosti - Karikatura

Iz ugla novinara:

05.04.2012. - Danas - Ličnost u centru kampanje
09.05.2009. - Blic - Portret
15.12.2008. - Danas - Jedan dan s poslanikom
05.12.2008. - Danas - Ličnost Danasa
29.10.2007. - Politika - Upoznaj svog poslanika 
02.07.2007. - Danas - Jedan dan s poslanikom

Video: 

07. 03. 2009. - B92 - Dvougao